Americká armáda vyvíjí brýle s rozšířenou realitou pro vojenské psy

Nejen do výbavy amerických vojáků se pomalu začínají dostávat moderní technologie, které mají průzkum a boj značně zjednodušit. Nejrůznější vychytávky se chystají i pro vojenské psy - třeba brýle s rozšířenou realitou. Co na první pohled působí jako zvláštní nápad, je reálný projekt, na kterém spolupracuje americká armáda se společností Command Sight. Brýle mají pomoci ochránit armádní psovody. 

Myšlenka je prostá. Psi se často využívají k vyhledávání exploziv a min, jenže aby takovou činnost mohli vykonávat, musí mít u sebe člověka, který jim dává povely - psovoda. A tento člověk musí se psem do terénu, což v případě, že jde o oblast zamořenou explozivy, není nic bezpečného. Brýle proto mají sloužit k tomu, aby psovodi mohli dávat psům povely na dálku. 

Speciální headset, který vyvíjí Command Sight, je uzpůsoben tak, aby pasoval na hlavu psů. Zvířata se z displeje dozví, co mají dělat, a psovodi v zázemí zase vidí vše z pohledu psů. Zařízení je v tuto chvíli pouhý prototyp, takže je vybaveno kabely, ale v plánu je bezdrátová verze. 

Klepněte pro větší obrázek
Psům brýle nevadí a podle ohlasů ani rozšířená realita

„Jsme zatím na začátku výzkumu aplikování této technologie na psy, ale výsledky z našeho prvotního zkoumání jsou extrémně slibné,“ popisuje zástupce firmy v prohlášení. A další dodává: Rozšířená realita působí na psy jinak než na lidi (…) dokáže jim poskytnou povely a vodítka, ale psi se s ní nemají interagovat. Tato nová technologie je kritickým nástrojem, jak s vojenský zvířaty lépe komunikovat.“

Jako první si brýle vyzkoušel rotvajler, který patří přímo pracovníkovi Command Sight. Podle firmy byl pes schopný povely skutečně rozpoznat a řídit se jimi. Pomáhá, že headset byl napasován do brýlí, které již někteří vojenští psi v terénu používají - byly jen obyčejné ochranné, ale zvířata jsou na ně zvyklá, takže na vylepšenou verzi nereagovala nijak překvapeně. 

Nyní se prototypy budou testovat u psů patřících přímo k jednotkám Navy SEALs. Proces určitý čas zabere, jelikož každému jednomu psu musí být brýle uzpůsobeny, aby pasovaly na jeho zorné pole. Command Sight ale hlásí, že odezva od komunity vojenských psovodů je velmi pozitivní. U americké armády aktuálně slouží zhruba 25 tisíc psů, přičemž 700 se nachází na zahraničních misích. 

Diskuze (6) Další článek: Opatření proti Covidu dopadnou i na Wi-Fi. Lidé se u nich údajně zdržují

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Vojenství, Zvířata, Prototyp, Armáda, Brýle, Rozšířená realita, Pentagon, Pes, Nava, SEALs, Povel, RealitaWindows 2.0 mají 35. narozeniny. Nainstalovali jsme je. Chybí hlavní panel, ale okna už se překrývají

Windows 2.0 mají 35. narozeniny. Nainstalovali jsme je. Chybí hlavní panel, ale okna už se překrývají

**Windows 2.0 byly představeny 9. prosince 1987. **Oproti předchůdci se okna mohla překrývat a plochu začaly plnit ikony. **Centrálním bodem platformy byl správce souborů, nechyběly některé klasické nástroje jako Malování.

Petr Urban
Operační systémyMicrosoftWindows
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
DJI Mini 3: Nová okřídlená čivava do kabelky. Nemá pokročilé funkce jako Pro, ale je mnohem levnější

DJI Mini 3: Nová okřídlená čivava do kabelky. Nemá pokročilé funkce jako Pro, ale je mnohem levnější

** DJI na jaře představilo Mini 3 Pro s autopilotem ** Na konec roku si nechalo jeho ořezanou verzi ** Chybí 4K@60 a právě autopilot, ale cena začíná na 439 eurech

Jakub Čížek
DJIDrony
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2