Americká armáda zveřejnila video, jak ruská stíhačka Su-27 zničila nad Černým mořem dron MQ-9 Reaper

Ruský bojový letoun Su-27 v úterý zasáhl vrtuli amerického průzkumného dronu MQ-9 Reaper, uvedla americká armáda. Incident se stal v mezinárodním vzdušném prostoru, dron se zřítil do Černého moře.

Oživeno 16. března | Evropské velitelství americké armády zveřejnilo záběry ruského letounu Su-27 z kamer napadeného dronu. Stíhačka se přibližuje k MQ-9 Reaperu a při průletu začne vypouštět palivo. Vrtule dronu je v pořádku. Při druhém pokusu se Su-27 přiblíží víc a po obnovení obrazu je vidět, jak jsou dva z listů vrtule poškozené.

Originální popis videa:

  • 00:00: Ruský Su-27 se blíží k zadní části dronu MQ-9 amerického letectva.
  • 00:05: Ruský Su-27 začíná při průletu vypouštět palivo.
  • 00:09 Ruský Su-27 přelétá nad dronem MQ-9 a zároveň vypouští palivo. Když Su-27 přelétá nad MQ-9, přeruší také přenos videa.
  • 00:11: Je vidět vrtule MQ-9, která zůstává nepoškozená.
  • 00:22: (Střih videa) Ruský Su-27 se podruhé přibližuje k dronu MQ-9.
  • 00:27: Ruský Su-27 při přiblížení začíná vypouštět palivo směrem k MQ-9. Stíhačka pokračuje v průletu ještě blíže.
  • 00:29: Ruský Su-27 se srazí s MQ-9 a kamera MQ-9 se na přibližně 60 sekund ztratí.
  • 00:39: (Střih videa) Kamera letounu MQ-9 je opět v pořádku. V této chvíli je znovu vidět vrtule – s poškozenými listy.

General Atomics MQ-9 Reaper je americký bezpilotní dron, který je určený pro dálkově řízený nebo i autonomní let. Původně byl vyvinutý pro americké letectvo jako víceúčelové bezpilotní letadlo, které vydrží po dlouhou dobu ve vzduchu a operuje ve středních výškách. Jeho primárním úkolem je ničení pozemních cílů, bývá ale využíván i k průzkumu.

MQ-9 Reaper je větším a více vyzbrojeným následovníkem původního bezpilotního dronu MQ-1 Predator. Ve své výzbroji obvykle nese čtyři rakety AGM-114 Hellfire a dvě laserem nebo systémem GPS naváděné pumy.

Reapery jsou velmi úspěšné a osvědčily se. Mají ale celou řadu nevýhod. Hlavní problém je v tom, že nejsou příliš dobře chráněné a je v podstatě snadné je sestřelit. Nemají totiž téměř žádné obranné systémy, jako varování před útokem raketami, nebo systémy s klamnými cíly. Velkou nevýhodou také je, že letouny na radaru svítí jako maják.

Když protivzdušná obrana vypálí na Reapera střelu, jeho operátor si toho sotva všimne. A za okamžik je po všem. Z těchto důvodů U. S. Air Force omezují počet Reaperů nové už nenakupují.

Chce to stealth

Drony MQ-9 Reaper byly zavedeny v roce 2007. V té době představovaly špičku ve vývoji bojových dronů. Byly větší, rychlejší a hlavně více vyzbrojené, jak zbraněmi, tak i technikou, v porovnání s do té doby používanými drony General Atomics MQ-1 Predator. Reapery se úspěšně zhostily misí na místech, jako je Irák, Afghánistán, Jemen a Somálsko.

Pokud v oblasti operací není účinná protivzdušná obrana, mohou tam Reapery celkem v klidu létat celé hodiny a ve správném momentu udeřit střelou Hellfire nebo laserem naváděnou pumou.

Reapery jsou dnes největší bojové drony v arzenálu Pentagonu a malý počet jich létá i na misích CIA, na nichž mají k dispozici speciální střely Hellfire R9X, známé jako „Létající čepele“.

Pentagon ale z výše uvedených důvodů plánuje nahradit drony MQ-9 Reaper modernějšími stroji. Pravděpodobně budou „stealth', aby nebyly snadným cílem pro radary a radarem naváděné střely. Je dost možné, že bude použita konstrukce samokřídla, tedy podobná bombardéru B-2 a vyvíjenému bombardéru B-21.

Diskuze (206) Další článek: LEGO v březnu: Nádherná poklona Pánovi prstenů a impozantní Executor ze Star Wars

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,