Americká DARPA chce autonomní podvodní dron na špinavou práci | Foto: DARPA

Foto: DARPA

Americká DARPA chce autonomní podvodní dron na špinavou práci

  • DARPA má nový pozoruhodný nápad
  • Shání někoho, kdo by vyvinul autonomní podvodní dron nového typu
  • Ten by měl být schopen manipulovat s objekty na mořském dně

Americká agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty, čili DARPA, která podporuje výzkum a vývoj vojenských technologií všeho druhu, má nový pozoruhodný nápad. Shání někoho, kdo by vyvinul autonomní podvodní dron nového typu.

Tomuto projektu v DARPA říkají „Angler“, což znamená „mořský ďas“ nebo také „rybář“. Angler by měl být velmi univerzální a plnit celou řadu sofistikovaných úkonů, od odposlouchávání podmořského komunikačního kabelu, až po vyzvednutí potopených trosek po dopadu rakety.

DARPA nedávno zveřejnila oznámení, podle kterého požaduje vyvinout „autonomního podmořského robota, který bude schopný urazit pod mořem velké vzdálenosti a fyzicky manipulovat s objekty na mořském dně, aniž by měl k dispozici lidského operátora či komunikaci“.

Angler by tedy měl zvládat navigaci, vyhledávání určených objektů na mořském dně či v jeho blízkosti a manipulaci s takovými objekty. Za tímto účelem by měl využívat soubor senzorů, které bude mít na palubě.

S jejich pomocí bude mít Angler přehled o své poloze, bude se vyhýbat překážkám v oceánu, bude se pohybovat v mořském prostředí se všemi jeho nebezpečími, a pak také samozřejmě plnit úkoly mise. Dron by měl tohle všechno dokázat i v tmavém, turbulentním a obtížně průhledném mořském prostředí.

Nebude to snadné

Na autonomní robotický systém čeká v oceánu spousta nástrah. Angler se bude pohybovat v těsné blízkosti mořského dna, výrazně blíž, než v jaké vzdálenosti létají vzdušné drony nad zemí. Navigace Anglera bude tím pádem mnohem riskantnější.

Kdo zná moře, tak jistě ví, že se vlastnosti mořské vody mohou rychle měnit, jak v prostoru, tak i v čase. Moře může být křišťálově průhledné nebo také naprosto zakalené s viditelností pár centimetrů. Problém je i s navigací, protože GPS i další systémy pod vodou nefungují, jak by měly.

Americká armáda má za sebou dlouhou historii aktivit na mořské dně. Odposlouchávali sovětské podmořské komunikační kabely, vyzvedávali potopené ponorky, lodě či letadla, pokládali miny a dělali radu dalších věcí, často velmi citlivých nebo přísně tajných, prostě „špinavou práci“.

Doposud na tom pracovali hlavně potápěči, teď je řada na robotech. Drony jako Angler by se mohly pohybovat kolem „horkých pobřeží“, například u Severní Koreje, a vyzvedávat tam trosky raket či jiných objektů pro detailní zpravodajskou analýzu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud