Americké aerolinky chtějí nabídnout na palubách letadel rychlejší internet. Testují Muskův Starlink

Touhu zveřejnit na sociálních sítích své selfie během letu letadlem často decimuje příliš pomalé a nestabilní internetové připojení. Letecké společnosti proto začínají hledat způsoby, jak internetovou konektivitu na palubách svých letadel vylepšit.

Dle deníku The Wall Street Journal začaly americké aerolinky Delta Airlines testovat satelitní internetové připojení Starlink společnosti SpaceX. Výkonný ředitel Delty Ed Bastian v rozhovoru uvedl, že jeho firma provádí „zkušební testy“ technologie Starlink, ale neposkytl k této záležitosti žádné další podrobnosti.

Internet na nebi

SpaceX chce v rámci satelitní konstelace vyslat na nízkou oběžnou dráhu Země neuvěřitelných 42 000 družic. Jejich hlavním úkolem bude poskytovat širokopásmový internet do vzdálených částí světa. Dosud bylo na oběžnou dráhu vypuštěno 2 335 satelitů.

SpaceX údajně jedná s několika leteckými společnostmi o poskytování internetového připojení na palubách letadel. Již v červnu roku 2021 řekl viceprezident pro Starlink Jonathan Hofeller na konferenci Connected Aviation Intelligence Summit, že se firma chce do konce roku více zaměřit na komerční zájmy.

„Jednáme s několika leteckými společnostmi,“ řekl Hofeller. „Vyvíjíme vlastní produkt pro letectví... k dnešnímu dni jsme realizovali několik ukázek a snažíme se tento produkt dokončit, aby mohl být v blízké budoucnosti umístěn do letadel.“ Generální ředitel Elon Musk následně na Twitteru uvedl, že SpaceX chce získat certifikaci pro provoz (antén) v různých letadlech, jako jsou Boeing 737 a Airbus A320, protože tyto stroje slouží největšímu počtu lidí.

Mnohé naznačila podání k FCC

SpaceX podala v srpnu loňského roku u FCC žádost o schválení odolného typu antény Starlink, která vydrží drsné podmínky, určené pro použití v letadlech, na lodích a dalších typech pohybujících se dopravních prostředků. O několik měsíců později další podání odhalilo, že firma hodlá testovat v letadlech nový „mobilní uživatelský terminál“.

Letadla se v současnosti připojují k internetu prostřednictvím kopulovité antény instalované na horní část strojů, která zachycuje signály ze satelitů. Delta má nyní uzavřenou smlouvu s Viasatem – poskytovatelem satelitního internetu se sídlem v Kalifornii. Internet v letadlech poskytuje od loňského léta, přičemž k Wi-Fi se lze připojit za 5 dolarů (cca 110 Kč) za let nebo za měsíční předplatné 49,95 dolarů (cca 1130 Kč).

Vzhledem k tomu, že poptávka po připojení k internetu během letů roste, si aerolinky moc dobře uvědomují, že musí svým zákazníkům nabídnout kvalitnější konektivitu. Zakladatel Summit Ridge Group J. Armand Musey je však přesvědčen, že může trvat několik let, než se satelitní širokopásmové připojení společnosti SpaceX v tomto segmentu dočká většího rozšíření.

Diskuze (2) Další článek: Příjmy TSMC táhnou hlavně čipy pro smartphony. Prudce roste zájem o 5nm výrobu

Témata článku: Internet, SpaceX, Doprava, Země, Twitter, USA, Starlink, Elon Musk, Letadla, Družice, Létání, Poskytovatelé internetu, Satelit, Airbus, Připojení k internetu, Paluba, FCC, Muskův Starlink, Rychlý internet, Letadlo, Internetové připojení, The Wall Street Journal, Aerolinky, Kalifornie, Delta Airlines, Satelitní komplety na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět