Americké aerolinky chtějí nabídnout na palubách letadel rychlejší internet. Testují Muskův Starlink

Touhu zveřejnit na sociálních sítích své selfie během letu letadlem často decimuje příliš pomalé a nestabilní internetové připojení. Letecké společnosti proto začínají hledat způsoby, jak internetovou konektivitu na palubách svých letadel vylepšit.

Dle deníku The Wall Street Journal začaly americké aerolinky Delta Airlines testovat satelitní internetové připojení Starlink společnosti SpaceX. Výkonný ředitel Delty Ed Bastian v rozhovoru uvedl, že jeho firma provádí „zkušební testy“ technologie Starlink, ale neposkytl k této záležitosti žádné další podrobnosti.

Internet na nebi

SpaceX chce v rámci satelitní konstelace vyslat na nízkou oběžnou dráhu Země neuvěřitelných 42 000 družic. Jejich hlavním úkolem bude poskytovat širokopásmový internet do vzdálených částí světa. Dosud bylo na oběžnou dráhu vypuštěno 2 335 satelitů.

SpaceX údajně jedná s několika leteckými společnostmi o poskytování internetového připojení na palubách letadel. Již v červnu roku 2021 řekl viceprezident pro Starlink Jonathan Hofeller na konferenci Connected Aviation Intelligence Summit, že se firma chce do konce roku více zaměřit na komerční zájmy.

„Jednáme s několika leteckými společnostmi,“ řekl Hofeller. „Vyvíjíme vlastní produkt pro letectví... k dnešnímu dni jsme realizovali několik ukázek a snažíme se tento produkt dokončit, aby mohl být v blízké budoucnosti umístěn do letadel.“ Generální ředitel Elon Musk následně na Twitteru uvedl, že SpaceX chce získat certifikaci pro provoz (antén) v různých letadlech, jako jsou Boeing 737 a Airbus A320, protože tyto stroje slouží největšímu počtu lidí.

Mnohé naznačila podání k FCC

SpaceX podala v srpnu loňského roku u FCC žádost o schválení odolného typu antény Starlink, která vydrží drsné podmínky, určené pro použití v letadlech, na lodích a dalších typech pohybujících se dopravních prostředků. O několik měsíců později další podání odhalilo, že firma hodlá testovat v letadlech nový „mobilní uživatelský terminál“.

Letadla se v současnosti připojují k internetu prostřednictvím kopulovité antény instalované na horní část strojů, která zachycuje signály ze satelitů. Delta má nyní uzavřenou smlouvu s Viasatem – poskytovatelem satelitního internetu se sídlem v Kalifornii. Internet v letadlech poskytuje od loňského léta, přičemž k Wi-Fi se lze připojit za 5 dolarů (cca 110 Kč) za let nebo za měsíční předplatné 49,95 dolarů (cca 1130 Kč).

Vzhledem k tomu, že poptávka po připojení k internetu během letů roste, si aerolinky moc dobře uvědomují, že musí svým zákazníkům nabídnout kvalitnější konektivitu. Zakladatel Summit Ridge Group J. Armand Musey je však přesvědčen, že může trvat několik let, než se satelitní širokopásmové připojení společnosti SpaceX v tomto segmentu dočká většího rozšíření.

Diskuze (2) Další článek: Příjmy TSMC táhnou hlavně čipy pro smartphony. Prudce roste zájem o 5nm výrobu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,