Americké CDC doporučilo jako ochranu před opičími neštovicemi roušky. Později doporučení stáhlo

Hned několik zahraničních zpravodajských médií přineslo informaci o tom, že americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v pondělí na svém webu doporučilo lidem při cestování nosit roušky jako ochranu před nákazou opičími neštovicemi. Později tento bod ze seznamu doporučení bez vysvětlení zmizel.

„Cestující by měli nosit roušku. Nošení roušky vás může ochránit před mnoha nemocemi, včetně opičích neštovic.“ stálo na posledním místě seznamu. Tuto skutečnost potvrzuje snapshot pořízený internetovým archivem Wayback Machine.

Klepněte pro větší obrázek Původní seznam doporučení dle CDC

Opičí neštovice ve 31 zemích

CDC uvádí, že případy opičích neštovic byly ke 3. červnu zaznamenány již ve 28 zemích. Celosvětově se počet případů mimo západní a střední Afriku za poslední týden téměř ztrojnásobil. Na stránkách instituce lze nalézt průběžně aktualizovanou mapu s počtem případů nahlášených v jednotlivých zemích.

Alespoň jeden případ nahlásila Anglie, Argentina, Austrálie, Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Gibraltar, Irsko, Itálie, Izrael, Kanada, Maďarsko, Malta, Maroko, Mexiko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Severní Irsko, Skotsko, Slovinsko, Spojené arabské emiráty, Spojené státy, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Wales.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí zvýšilo úroveň výstrahy z prvního na druhý ze tří stupňů, což znamená „Praktikujte zvýšená preventivní opatření“. Konstatuje, že případy opičích neštovic byly hlášeny v Evropě, Severní i Jižní Americe, Africe, Asii a Austrálii. Část případů tvoří „muži, kteří mají sex s muži“, mezi pacienty se však objevují i osoby, které žily ve společné domácnosti s nakaženým.

Poměrně zásadní je z hlediska šíření skutečnost, že mnozí z těchto lidí v poslední době nebyli v zemích střední a západní Afriky, kde se opičí neštovice obvykle vyskytují, mimo jiné v Demokratické republice Kongo a Nigérii.

Noste roušky! Nebo vlastně ne.

Stránka věnovaná opičím neštovicím obsahuje také seznam doporučení pro cestující, který měl v původní verzi pět bodů. Cestující by se podle něj měli:

  • Vyhýbat blízkému kontaktu s nemocnými lidmi, včetně těch s kožními lézemi nebo lézemi na genitáliích.
  • Vyhýbat kontaktu s mrtvými nebo živými volně žijícími zvířaty, jako jsou drobní savci včetně hlodavců (krysy, veverky) a primáti (opice, lidoopi).
  • Vyhýbat konzumaci nebo přípravě masa z divoké zvěře nebo používání produktů získaných z divokých zvířat z Afriky (krémy, pleťové vody, pudry).
  • Vyhýbat kontaktu s kontaminovanými materiály, které používají nemocní lidé (např. oděvy, lůžkoviny nebo materiály používané ve zdravotnických zařízeních) nebo které přišly do kontaktu s nakaženými zvířaty.
  • Používat roušku. Nošení roušky může ochránit před mnoha nemocemi, včetně opičích neštovic.

Když se však na stránku CDC podíváte nyní, zjistíte, že poslední bod, doporučující nošení ochrany dýchacích cest, v seznamu chybí. Zmizel bez jakéhokoli vysvětlení a v zápatí stránky se dočtete pouze to, že poslední revize proběhla v pondělí 6. června.

Proč není nutné nosit roušky?

Lze předpokládat, že k odstranění tohoto bodu vedla kritika z odborných kruhů. Dle dosavadních poznatků, které na webu prezentuje přímo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, se virus opičích neštovic může šířit, když se člověk dostane do kontaktu s virem od infikovaného zvířete, infikované osoby nebo z kontaminovaných materiálů. Virus může také přejít přes placentu z matky na její plod.

„Virus se může šířit také přímým kontaktem s tělesnými tekutinami nebo vředy z nakažené osoby nebo s materiály, které se dotkly tělesných tekutin nebo vředů, jako je oblečení nebo ložní prádlo.“ uvádí CDC. Infekce se také může šířit sekrety z dýchacích cest při delším kontaktu tváří v tvář, nicméně nejedná se o zásadní způsob přenosu. Ochrana dýchacích cest tak dává smysl například u ošetřujícího personálu či lidí sdílejících s nakaženým domácnost.

Opičí neštovice se také mohou šířit při intimním kontaktu mezi lidmi, včetně sexu, jakož i při činnostech, jako je líbání, mazlení nebo dotýkání se částí těla s vředy a strupy po opičích neštovicích. V současné době není známo, zda se mohou šířit také spermatem nebo vaginálními tekutinami.

Diskuze (14) Další článek: Podzimní Windows 11 jsou prakticky hotové. Teď je správná doba, abyste je vyzkoušeli i vy

Témata článku: Zdraví, USA, Německo, Austrálie, Evropa, Viry, Asie, Afrika, Francie, Švýcarsko, Materiál, Itálie, Španělsko, Gibraltar, Rakousko, Mexiko, Kanada, Izrael, Cestování, Irsko, Slovinsko, Švédsko, Nizozemsko, Finsko, opiči neštoviceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Pokročilá metoda zabezpečení mobilů mizí. Proč se přestal používat skener oční duhovky?

Pokročilá metoda zabezpečení mobilů mizí. Proč se přestal používat skener oční duhovky?

** Koronavirus na několik měsíců vyřadil z provozu skenery obličeje ** Měly problém u uživatelů s nasazenou rouškou ** Samsung měl už před lety vlastní řešení, které ale opouští

Martin Chroust
GalaxyOční skenerHistorie
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Bojovka od Riot Games bude free-to-play. Project L má respektovat hráčův čas i obsah peněženky

Bojovka od Riot Games bude free-to-play. Project L má respektovat hráčův čas i obsah peněženky

Riot Games za poslední roky rozjelo několik projektů, ale spousta jich je stále ve vývoji. Mezi ně patří i jejich bojovka.

Martin Nahodil
BojovéRiot GamesFree-to-play