Americké fastfoody mají problém. Zaměstnanci jim hackují zmrzlinovače

Američané mají rádi zmrzliny. Průměrný obyvatel USA spořádá podle webu Statista 5-7 kilogramů zmrzliny ročně a podstatnou část tvoří točená zmrzlina z řetězců rychlého občerstvení.

Magazín Vice se nyní rozepsal o velkém hardwarovém hacku zmrzlinovačů v síti McDonalds, které dodává společnost Taylor.

Za útokem na mašiny tentokrát nestojí nikdo z Číny nebo Ruska, ale zpravidla sami zaměstnanci řetězců. Zmrzlinovače musejí kvůli vysoké poptávce neustále fungovat, to je ale problém, předpisy FDA (obdoba našich SZPI a SÚKL) jsou totiž přísné a podobné stroje zpracovávající potraviny se musejí pravidelně a důkladně čistit.

V podstatě se jedná o obdobu čistících cyklů každého lepšího podnikového kávovaru, který po určitém množství uvařených šálků kávy nebo podle časové periody ohlásí, že je třeba nitro stroje odvápnit.

Klepněte pro větší obrázek
Zmrzlinovače Taylor z fastfoodů jsou v zámoří terčem mnoha vtípků a memů, no a teď se přidal ještě jejich hacking

Podobná kontrola – ale mnohem přísnější – je zabudovaná i v řídícím softwaru zmrzlinovačů v síti McDonalds, u kterých vedle zadřeného čerpadla hrozí také průjem a salmonela.

Zaměstnanci-elektrokutilové však brzy přišli na to, že každý bezpečnostní systém má nějaká zadní vrátka – nějakou pojistku, no a platí to i o čistícím systému zmrzlinovačů Taylor.

V jejich nitru stačí propojit dva logické piny vodičem, čímž se bezpečnostní ochrana vypne. Zdánlivě bizarní kauza je nyní v zámoří relativně velké téma, podobných kutilů je totiž zjevně větší než malé množství, a tak před podobnými praktikami varuje jak výrobce, tak samotný McDonalds. Činí se také samotní inspektoři, kteří v takto upravených zmrzlinovačích objevili ledacos od bakterií po živý hmyz.

Diskuze (29) Další článek: Jak si zahrát retro. Emulátory jsou zadarmo, autentický zážitek už za tři stovky

Témata článku: Technologie, Hardware, USA, Čína, Rusko, Bulvár a vtípky, Potraviny, Jídlo, Zmrzlina, Taylor, McDonalds, Fastfood, Magazín Vice, Rychlé občerstveníMohli Inuité vyrobit nůž z vlastních zmrzlých exkrementů? Antropologové při experimentu jen „kreslili hnědou pastelkou“

Mohli Inuité vyrobit nůž z vlastních zmrzlých exkrementů? Antropologové při experimentu jen „kreslili hnědou pastelkou“

** Deníky polárníků jsou plné neuvěřitelných příběhů ze života Inuitů ** Některé tvrdí, že dokážou vyrobit ostrý nůž ze zmrzlých exkrementů ** Američtí antropologové to ověřili experimentem

Jaroslav Petr
Archeologie
Elektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

Elektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

** Ukrajinské síly používají několik typů lehkých protidronových pušek ** Na fotografiích z bojů se nejčastěji vyskytují EDM4S a KVS G-56 ** Malý dron „sestřelí“ na vzdálenost až několika kilometrů

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněUAVDrony
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Novinky v Datových schránkách od ledna 2023. Odpovědi na nejčastější otázky

Novinky v Datových schránkách od ledna 2023. Odpovědi na nejčastější otázky

Datová schránka pro komunikaci s úřady byla doposud povinná hlavně pro právnické osoby. To se od příštího roku změní. Používat ji budou muset i zhruba dva miliony živnostníků, kterým ji stát začne zřizovat.

Jan Spěšný