Americké fastfoody mají problém. Zaměstnanci jim hackují zmrzlinovače

Američané mají rádi zmrzliny. Průměrný obyvatel USA spořádá podle webu Statista 5-7 kilogramů zmrzliny ročně a podstatnou část tvoří točená zmrzlina z řetězců rychlého občerstvení.

Magazín Vice se nyní rozepsal o velkém hardwarovém hacku zmrzlinovačů v síti McDonalds, které dodává společnost Taylor.

Za útokem na mašiny tentokrát nestojí nikdo z Číny nebo Ruska, ale zpravidla sami zaměstnanci řetězců. Zmrzlinovače musejí kvůli vysoké poptávce neustále fungovat, to je ale problém, předpisy FDA (obdoba našich SZPI a SÚKL) jsou totiž přísné a podobné stroje zpracovávající potraviny se musejí pravidelně a důkladně čistit.

V podstatě se jedná o obdobu čistících cyklů každého lepšího podnikového kávovaru, který po určitém množství uvařených šálků kávy nebo podle časové periody ohlásí, že je třeba nitro stroje odvápnit.

Klepněte pro větší obrázek
Zmrzlinovače Taylor z fastfoodů jsou v zámoří terčem mnoha vtípků a memů, no a teď se přidal ještě jejich hacking

Podobná kontrola – ale mnohem přísnější – je zabudovaná i v řídícím softwaru zmrzlinovačů v síti McDonalds, u kterých vedle zadřeného čerpadla hrozí také průjem a salmonela.

Zaměstnanci-elektrokutilové však brzy přišli na to, že každý bezpečnostní systém má nějaká zadní vrátka – nějakou pojistku, no a platí to i o čistícím systému zmrzlinovačů Taylor.

V jejich nitru stačí propojit dva logické piny vodičem, čímž se bezpečnostní ochrana vypne. Zdánlivě bizarní kauza je nyní v zámoří relativně velké téma, podobných kutilů je totiž zjevně větší než malé množství, a tak před podobnými praktikami varuje jak výrobce, tak samotný McDonalds. Činí se také samotní inspektoři, kteří v takto upravených zmrzlinovačích objevili ledacos od bakterií po živý hmyz.

Diskuze (29) Další článek: Jak si zahrát retro. Emulátory jsou zadarmo, autentický zážitek už za tři stovky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,