Americké letectvo a společnost Hermeus vyvíjejí hypersonický letoun

  • U. S. Air Force a startup Hermeus pracují na hypersonickém letounu
  • Hermeus za tímto účelem obdržel kontrakt v hodnotě 1,5 milionu dolarů
  • Do projektu je zapojena i agentura Presidential and Executive Airlift

Americký startup Hermeus se sídlem v Atlantě, který se specializuje na hypersonickou leteckou dopravu, nedávno oznámil, že se spojil s U. S. Air Force a vládní agenturou Presidential and Executive Airlift Directorate, aby pro Pentagon vyvinuli hypersonický transportní letoun.

Hermeus za tímto účelem obdržel kontrakt v hodnotě 1,5 milionu dolarů. V rámci tohoto kontraktu budou připravovat projekt hypersonických vojenských letounů s kapacitou pro přepravu 9-19 osob, včetně misí s přepravou vedoucích činitelů Spojených států. Udělený kontrakt přitom navazuje na úspěšné testy prototypu motoru pro lety rychlostí Mach 5, které Hermeus uskutečnili letos v únoru (2020).

Součástí vývoje je i přizpůsobování připravovaného hypersonického transportního letounu požadavkům na stroje flotily agentury Presidential and Executive Airlift, která se stará o přepravu amerického prezidenta a špiček exekutivy. Hypersonický letoun bude muset fungovat ve stávající infrastruktuře kontroly leteckého provozu a dalších technologií amerického letectva.

Brigádní generál Ryan Britton z vedení agentury Presidential and Executive Airlift počítá s tím, že investice do komerčních společností zásadně přispějí potřebnému rychlému vývoji nových letounů pro americké letectvo, včetně pokročilých transportních letounů.

Hermeus jako klíčový partner

Agentura Presidential and Executive Airlift považuje startup Hermeus za klíčového partnera, který zajistí potřebný rozvoj transportních kapacit amerického letectva.

Startup Hermeus osvědčil své kvality, když kompletně vyvinuli prototyp motoru pro hypersonický transportní letounu během 9 měsíců. Jde o pohon typu TBCC „turbine based combined cycle“, který kombinuje tryskový pohon a ramjet, čili náporový pohon.

Inženýři Hermeusu v testech tohoto pohonu prokázali, že jejich technologie obstojí v hypersonických rychlostech kolem Mach 5. V této rychlosti je přitom možné letět z New Yorku do Londýna za zhruba 90 minut, namísto dnešních 7 hodin.

Diskuze (13) Další článek: Intelu uniklo 20 GB interních dokumentů. Nebyl to útok, tvrdí firma

Témata článku: Technika, Vojenství, Startupy, USA, Letadla, Létání, Armáda, Pentagon, Pohon, Atlanta, Kontrakt, New York, Combi, Americké letectvo, Dolar, Start-up, Letoun, Letectvo, Londýn, Transportní letoun22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Dron Mojave je smrtící novinkou se 16 raketami Hellfire. Může operovat i z letadlových lodí

Dron Mojave je smrtící novinkou se 16 raketami Hellfire. Může operovat i z letadlových lodí

** Americká společnost General Atomics už delší dobu vyvíjí nový dron Mojave ** Ten je určený k operacím v komplikovaných a nebezpečných prostředích ** Plně vybavený Mojave se 16 střelami Hellfire vzlétne z dráhy o délce cca 300 metrů

Stanislav Mihulka
VojenstvíDrony