Americké letectvo chce levnou munici s vyměnitelnými hlavicemi proti pozemním cílům

  • Dnešní americké bojové letouny používají proti pozemním cílům velmi sofistikovanou munici
  • Ta je velmi specializovaná a zároveň nesmírně drahá
  • US Air Force proto chce zavést nové typy munice, které budou levnější i univerzálnějš

Dnešní americké bojové letouny používají proti pozemním cílům velmi sofistikovanou munici, ať už rakety či pumy. Taková munice je velmi specializovaná a zároveň nesmírně drahá.

Použití každé takové střely nebo bomby si piloti i jejich velitelé desetkrát rozmyslí. V moderních konfliktech je přitom často rozhodujícím faktorem rychlost a pohotovost reakce, která je používáním extrémně drahé munice zkomplikována.

Představitelé US Air Force nedávno oznámili, že plánují významný posun od dnešní velmi specializované a velmi nákladné munice směrem k munici, která bude levnější a zároveň univerzálnější, protože bude mít vyměnitelné hlavice pro různé typy útoků. Specializovaná vysokorychlostní munice či munice pro ničení vysoce opevněných cílů zůstane jen pro cíle s nejvyšší prioritou.

Tohoto cíle chce americké letectvo dosáhnout zavedením nových typů munice pro útoky na pozemní cíle. Tato munice bude vycházet ze stejné základní zbraně, kterou bude možné vybavit hlavicemi a dalším příslušenstvím pro různé typy útoků na různé cíle. Součástí těchto změn by měla být i nová generace kazetových pum, které budou obsahovat submunici pro útoky na různé typy cílů po jednom odpálení celé zbraně.

Munice z pokročilých lehkých materiálů

Jak uvádí generálmajor Jason R. Armagost, který vede oddělení Strategic Plans, Programs, and Requirements na velitelství Air Force Global Strike Command, kromě vyměnitelných hlavic by nová generace letecké munice pro útoky na pozemní cíle měla být vyráběna z pokročilých lehkých materiálů.

Americké letouny a drony budou vybaveny municí, se kterou nebude nutné odepisovat statisíce a miliony dolarů s každým odpalem.

Velkou výhodou tohoto přístupu bude i to, že bude možné vybudovat větší zásoby munice. Takové zásoby jsou nezbytné v době, kdy existují hrozby plnohodnotného vojenského konfliktu se zdatným protivníkem. Podle propočtů letectva by za dnešní situace zásoby sofistikovaných střel JASSM, JASSM-ER a LRASM stačily na pouhý týden intenzivního konfliktu.

Větší zásoby munice proti pozemním cílům by se ale uplatnily i v aktuálních operacích. Americké letectvo čelí nedostatku tohoto typu munice i v bojích s ISIS a v podobných střetech dnešní doby.

Diskuze (2) Další článek: Content ID podle YouTube špatně vyhodnotil miliony videí. Stále si ale vede lépe než lidé

Témata článku: Vojenství, USA, Letadla, Zbraně, Armáda, Typ, Typ munice, Bojový letoun, US Air Force, Letoun, LRASM, Pozemní cíl, Americké letectvo, Letectvo, Munice, HlaviceMexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Podcast Živě: Do Česka míří největší rivalové Netflixu. Proč by vás to mělo zajímat?
Lukáš VáclavíkPetr Urban
Podcast ŽivěHBO GONetflixHudba, filmy, seriály
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda