Americké letectvo chce levnou munici s vyměnitelnými hlavicemi proti pozemním cílům

  • Dnešní americké bojové letouny používají proti pozemním cílům velmi sofistikovanou munici
  • Ta je velmi specializovaná a zároveň nesmírně drahá
  • US Air Force proto chce zavést nové typy munice, které budou levnější i univerzálnějš

Dnešní americké bojové letouny používají proti pozemním cílům velmi sofistikovanou munici, ať už rakety či pumy. Taková munice je velmi specializovaná a zároveň nesmírně drahá.

Použití každé takové střely nebo bomby si piloti i jejich velitelé desetkrát rozmyslí. V moderních konfliktech je přitom často rozhodujícím faktorem rychlost a pohotovost reakce, která je používáním extrémně drahé munice zkomplikována.

Představitelé US Air Force nedávno oznámili, že plánují významný posun od dnešní velmi specializované a velmi nákladné munice směrem k munici, která bude levnější a zároveň univerzálnější, protože bude mít vyměnitelné hlavice pro různé typy útoků. Specializovaná vysokorychlostní munice či munice pro ničení vysoce opevněných cílů zůstane jen pro cíle s nejvyšší prioritou.

Tohoto cíle chce americké letectvo dosáhnout zavedením nových typů munice pro útoky na pozemní cíle. Tato munice bude vycházet ze stejné základní zbraně, kterou bude možné vybavit hlavicemi a dalším příslušenstvím pro různé typy útoků na různé cíle. Součástí těchto změn by měla být i nová generace kazetových pum, které budou obsahovat submunici pro útoky na různé typy cílů po jednom odpálení celé zbraně.

Munice z pokročilých lehkých materiálů

Jak uvádí generálmajor Jason R. Armagost, který vede oddělení Strategic Plans, Programs, and Requirements na velitelství Air Force Global Strike Command, kromě vyměnitelných hlavic by nová generace letecké munice pro útoky na pozemní cíle měla být vyráběna z pokročilých lehkých materiálů.

Americké letouny a drony budou vybaveny municí, se kterou nebude nutné odepisovat statisíce a miliony dolarů s každým odpalem.

Velkou výhodou tohoto přístupu bude i to, že bude možné vybudovat větší zásoby munice. Takové zásoby jsou nezbytné v době, kdy existují hrozby plnohodnotného vojenského konfliktu se zdatným protivníkem. Podle propočtů letectva by za dnešní situace zásoby sofistikovaných střel JASSM, JASSM-ER a LRASM stačily na pouhý týden intenzivního konfliktu.

Větší zásoby munice proti pozemním cílům by se ale uplatnily i v aktuálních operacích. Americké letectvo čelí nedostatku tohoto typu munice i v bojích s ISIS a v podobných střetech dnešní doby.

Diskuze (2) Další článek: Content ID podle YouTube špatně vyhodnotil miliony videí. Stále si ale vede lépe než lidé

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,