Americké letectvo vyvíjí technologii spolupracujících bomb „Zlatá horda“

  • Americké letectvo otestovalo dvě bomby typu Collaborative Small Diameter Bomb
  • Ty za letu využily své senzory a jednoduchou „kolektivní inteligenci“
  • Díky tomu nalezly na bojišti cíl s vyšší prioritou

Doba, kdy se bomby jen tak vysypaly z letadla, se už zřejmě chýlí ke konci. Americké letectvo udělalo významný krok směrem k chytrému bombardování, při němž budou bomby navzájem komunikovat, využívat aktuální poznatky průzkumu a spolupracovat při ničení cílů protivníka.

US Air Force nedávno otestovalo dvě kluzákové bomby typu Collaborative Small Diameter Bomb, což je varianta přesně naváděných pum GBU-39 Small Diameter Bomb, jako součást vývoje pozoruhodné technologie spolupracujících bomb s příznačným názvem Golden Horde (česky Zlatá horda).

Milovníci historie jistě vědí, že Zlatá horda, čili Ulus Džuči byl rozsáhlý tatarský státní útvar, který vznikl jako součást mongolské veleříše. V letech 1260 až cca 1502 se před tatary Zlaté hordy třásl celý sever Asie, včetně tehdejších ruských knížectví.

Chytré bomby v akci

Zmíněný test byl rafinovaný. Bomby Collaborative Small Diameter Bombs, vypuštěné z letounu F-16 Fighting Falcon, za letu využily své senzory a jednoduchou „kolektivní inteligenci“, díky čemuž nalezly na bojišti cíl s vyšší prioritou, než byl cíl, na který byly původně vypuštěny.

Test měl zároveň pikantní příchuť elektronické války, protože oním původním cílem byla rušička GPS signálu. Bomby ale během letu detekovaly odpalovací zařízení, které by mohlo operovat s jadernými zbraněmi. A to byl cíl vyšší priority.

Test sice neproběhl kompletně podle plánu, kvůli chybě softwaru, i tak ale jde o fascinující úspěch, který dává tušit budoucí zbraně, schopné se samostatně orientovat na bojišti, v dnešní době náchylnému k rychlým změnám.

Vojenské technologie se od konce 2. světové války s jejími strategickými nálety ohromných počtů bombardovacích letounů neuvěřitelným způsobem proměnily. Jediný letoun F-35A může se svými přesně naváděnými pumami napáchat více škod než celé perutě slavných bombardérů B-17 Flying Fortress s jejich nenaváděnými bombami.

Technologie Zlatá horda jde ještě dál. Umožňuje, aby si pumy vybavené senzory a jednoduchou inteligencí, samy a přitom společně rozhodovaly, samozřejmě v určitých mezích, kde přesně nakonec udeří. Pumy Zlaté hordy kolektivně analyzují data, bleskurychle hodnotí situaci na bojišti a nakonec zasáhnou ten nejvhodnější cíl.

Titulní ilustrační foto: U.S. Air Force

Diskuze (24) Další článek: Google končí s vývojem Tilt Brush, své kreslící aplikace pro VR. Nově bude open source

Témata článku: Technologie, Testy, Vojenství, USA, Armáda, Létání, GPS, Zbraně, Letadla, GBU, Senzor, Bomba, Asie, Americké letectvo, Vysoká priorita, Inteligence, Collabora, Collab, Letectvo, US Air Force, Puma, Bojiště


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství