Americké ministerstvo obrany nainstaluje na budovy Pentagonu solární panely. Jedná se o součást plánu Bidenovy administrativy na podporu čisté energie a „obnovení vedoucí pozice federální vlády v oblasti udržitelného rozvoje“. Podrobnosti přináší web Military Times a deník The Washington Times.
Pentagon je jedním ze 31 vládních objektů, které obdrží granty ministerstva energetiky ve výši 104 milionů dolarů (v přepočtu asi 2,4 miliardy korun). Tím by mělo dojít ke zdvojnásobení množství bezuhlíkové elektřiny ve federálních zařízeních a vytvoření 27 megawattů kapacity čisté energie.
Pentagon pojede na zelené energii
Projekty ve středu v Pentagonu oznámily ministryně energetiky Jennifer Granholm, náměstkyně ministra obrany Kathleen Hicks a předsedkyně Rady Bílého domu pro kvalitu životního prostředí Brenda Mallory. Solární panely jsou jedním z řady vylepšení určených pro Pentagon, která zahrnují také instalaci systému tepelných čerpadel s rekuperací tepla a solárních termických panelů.
„Federální vláda je největším spotřebitelem energie na světě a co největší úspora v našich budovách a vozových parcích prospívá daňovým poplatníkům a posiluje naši národní bezpečnost,“ řekla Granholm. „Projekty, které dnes oznamujeme, pomohou zajistit naši energetickou nezávislost a zároveň bojovat proti změně klimatu a vytvořit zdravější životní prostředí pro všechny Američany.“
Náměstek ministra obrany pro energetiku, instalace a životní prostředí Brendan Owens uvedl, že projekty zlepší energetickou odolnost a spolehlivost Pentagonu. Solární panely poskytnou „nepřetržitý zdroj energie“ v případě kybernetického útoku nebo výpadku sítě, uvedl Owens v rozhovoru s novináři.
Snahy o ekologičtější řešení
Pentagon byl postaven ve zrychleném režimu na počátku druhé světové války, je sídlem amerického vojenského establishmentu a jednou z nejznámějších budov v zemi. Je také celostátně registrovanou památkou, což znamená, že instalace solárních panelů bude muset splňovat veškeré požadavky historiků.
Tím ale snahy o zelenější energii zdaleka nekončí. Ministerstvo energetiky bude financovat vylepšení na vojenských základnách v Georgii, Nevadě a Jižní Karolíně. Námořní základna Whidbey Island ve státě Washington bude moci zrušit parní elektrárnu na zemní plyn a instalovat nové elektrické systémy vytápění a chlazení. Posádka americké armády v německém Wiesbadenu přidá fotovoltaické panely, které budou dodávat elektřinu přímo ze slunečního světla v šesti kasárnách, kancelářském komplexu a velitelském a řídícím centru.
Některé snahy Pentagonu, který je údajně největším institucionálním odběratelem fosilních paliv na světě, o ekologizaci však narazily na politický odpor. Republikáni i demokraté se opakovaně přeli o nedávno schválený zákon o národní obraně pro rok 2024, který má urychlit zavádění vozidel na elektrický pohon v americké armádě pro její rozsáhlé netaktické flotily nákladních a osobních automobilů a dalšího vozového parku.