Americké námořnictvo chce pro své lodě obranné lasery

  • US Navy by v roce 2019 rádi utratili téměř 300 milionů dolarů za laserové systémy
  • Ty budou chránit vojenské lodě před soudobými i před předpokládanými riziky
  • Výše zmíněná částka by měla rovněž podpořit rychlý vývoj a testování nových zbraní

US Navy by v roce 2019 rádi utratili téměř 300 milionů dolarů za laserové systémy, které budou chránit vojenské lodě před soudobými i před předpokládanými riziky. Tyto finance by měly podpořit rychlý vývoj a testování nových zbraní.

Americké námořnictvo už téměř desetiletí počítá s laserovými zbraněmi jako s velmi efektivním nástrojem pro obranu lodí před riziky dnešní doby, jako jsou například útoky dronů nebo malých člunů. A už je čas tyto představy co nejlépe realizovat.

Námořnictvo chce za tyto prostředky nakoupit například čtyři systémy Surface Navy Laser Weapon Systems (SNLWS), které zahrnují High Energy Laser a také laserový dazzler, čili nesmrtící zbraň oslňující protivníka. Pokud k tomu dojde, tak se tím rozšíří možnosti námořnictva v boji proti vzdušným i námořním dronům, rychlým člunům i proti výzvědným prostředkům protivníka.

Námořníci také počítají s instalováním dvou laserových systémů Optical Dazzling Interdictor, Navy systems (ODIN) na raketové torpédoborce třídy Arleigh-Burke. S těmito systémy je možné oslepit a vyřadit z činnosti drony a další prostředky, které se přiblíží k lodím.

Rovněž hodlají podpořit vývoj a testy velmi výkonných laserových zbraní. Podle odborníků námořnictva je k úspěšným zásahům proti alespoň některým protilodním střelám s plochou dráhou letu nutné použít laser o výkonu nejméně 150 kilowattů.

Dlouhodobým cílem námořnictva je co nejvíce vylepšit obranu lodí proti protilodním střelám s plochou dráhou letu i protilodním balistickým střelám. Současné obranné systémy amerických lodí mají dvě zásadní nevýhody.

Jejich cena a provoz vyjdou mnohem dráž, nežli relativně laciné útočné prostředky, proti nimž mají bránit lodě. A lodě také mohou nést na palubě jenom omezené množství munice a raket pro tyto systémy, což omezuje jejich využití.

Podle zprávy organizace Congressional Research Service poskytují dnešní systémy lodím přiměřenou obranu v omezených akcích. Pokud by ale došlo na plnohodnotný střet s velmocí jako je Čína, která disponuje množstvím dronů a protilodních střel, tak by to vedlo k neudržitelně nákladné obraně lodí, která by se mohla zhroutit.

Zdroj: USNI News, Foto: U.S. Navy

Diskuze (28) Další článek: Velký test All-in-One PC a herních monitorů v novém Computeru

Témata článku: Technologie, Vojenství, USA, Čína, Armáda, Zbraně, loď, Lodě, Námořnictvo, Laser, Nava, Americké námořnictvo, Obranný laser, Dolar, Arleigh Burke, Odin, Nová zbraň, Omezená akce, Rychlý vývoj, Instalování, Plochá dráha, Dnešní systém, Finance, Protilodní střela, Raketový torpédoborec, Drony na Heureka.cz