Američané přemýšlí, zda dává smysl raketová přeprava lidí a nákladu kolem Země

  • AFRL nedávno oznámili spuštění čtvrtého programu Vanguard zvaného Rocket Cargo
  • Jde o první program tohoto typu, za který zodpovídají US Space Force
  • Cílem bude zjistit, zda je možné a ekonomicky přijatelné v rámci Země přepravovat osoby i náklady raketami

Výzkumné laboratoře amerického letectva Air Force Research Laboratory (AFRL) pracují mimo jiné i na takzvaných programech Vanguard. Jejich cílem je získat nové technologie, které by poskytly americkým jednotkám zásadní výhodu na bojišti.

Původně byly oznámeny tři programy Vanguard: Golden Horde (spolupracující bomby), Navigation Technology Satellite 3 (pokročilá satelitní navigace) a Skyborg (bojové drony s pilotní inteligencí).

AFRL nedávno oznámili spuštění čtvrtého programu Vanguard, kterým je program Rocket Cargo, čili raketová doprava. Jde o první program tohoto typu, za který zodpovídají nedávno založené americké vesmírné síly US Space Force.

Cílem programu bude nejprve zjistit, zda je vůbec možné a ekonomicky přijatelné používat jako logistický prostředek pro přepravu osob i nákladů rakety, v rámci celé planety.

Zásadní změna celé podoby logistiky?

Jak uvádí generál John W. “Jay” Raymond z velení vesmírných sil, program Rocket Cargo Vanguard je pěkným příkladem toho, jak mohou být US Space Force zdrojem inovativních řešení pro vojenské i civilní využití. Pokud podle Raymonda dojde k realizaci technologie Rocket Cargo, tak to může zásadně změnit celou podobu logistiky, především té, kterou je nutné řešit ve velmi krátkém čase.

Přeprava typu Rocket Cargo by mohla zajistit přepravu kriticky významného materiálu pro armádu i pro civilní složky v době, která bude zlomkem času potřebného pro podobnou přepravu dnes.

US Space Force v takovém případě nabídnou nezávislý způsob přepravy přes vesmírný prostor, který by mohl nalézt uplatnění v případě náhlého propuknutí vojenského konfliktu nebo třeba přírodní či technologické katastrofy a s ní spojené humanitární krize.

O raketové dopravě se uvažovalo již dříve. Donedávna ale byla doprava do vesmíru nesmírně nákladná. Za vynesení jediného kilogramu na orbitu se účtovaly a stále účtují desetitisíce dolarů.

Pravidla hry teď ale mění soukromé společnosti s opakovaně použitelnými raketami, jako je světová jednička SpaceX anebo slibná společnost Relativity Space, která finišuje vývoj 3D tištěných raket. Díky nim by raketová doprava mohla být v dohledné době ekonomicky zvládnutelná.

Diskuze (27) Další článek: Edge si ve Windows 10 krade odkazy pro sebe. Jak tomu zabránit?

Témata článku: Technologie, Vesmír, Doprava, SpaceX, Vojenství, Země, USA, Raketa, Armáda, Program, Satelitní navigace, Spuštění, Vynesení, AFRL, Relativita Space, Přeprava, Raymond, VanguardSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Před 25 lety skončila válka Microsoftu a Applu. Jobs přijal pomoc Gatese

Před 25 lety skončila válka Microsoftu a Applu. Jobs přijal pomoc Gatese

** Deset let před uvedením iPhonu byl Apple na hranici bankrotu ** Firmu oživily návrat Steva Jobse a spolupráce s Microsoftem ** Jobs škrtal a s otevřenou náručí přivítal Office a IE

Lukáš Václavík
Bill GatesSteve JobsMicrosoftApple
Postavili jsme detektor garážových vrat. Haló, krabičko, jak se k tobě dostanu z internetu?

Postavili jsme detektor garážových vrat. Haló, krabičko, jak se k tobě dostanu z internetu?

** Minule jsme si postavili detektor garážových vrat ** Jeho řídící čip je skrze Wi-Fi připojený do domácí sítě ** Dnes si ukážeme několik technik, jak se k němu dostat z internetu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Recenze herních sluchátek Sony InZone. Pro každého něco, pro hráče však špička

Recenze herních sluchátek Sony InZone. Pro každého něco, pro hráče však špička

Jste už připraveni na nadcházející herní sezónu? Chybějící headset můžete mít rychle vyřešený.

Ladislav Novák
SluchátkaRecenzeSony
Pokročilá metoda zabezpečení mobilů mizí. Proč se přestal používat skener oční duhovky?

Pokročilá metoda zabezpečení mobilů mizí. Proč se přestal používat skener oční duhovky?

** Koronavirus na několik měsíců vyřadil z provozu skenery obličeje ** Měly problém u uživatelů s nasazenou rouškou ** Samsung měl už před lety vlastní řešení, které ale opouští

Martin Chroust
GalaxyOční skenerHistorie
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování