Američané přemýšlí, zda dává smysl raketová přeprava lidí a nákladu kolem Země

  • AFRL nedávno oznámili spuštění čtvrtého programu Vanguard zvaného Rocket Cargo
  • Jde o první program tohoto typu, za který zodpovídají US Space Force
  • Cílem bude zjistit, zda je možné a ekonomicky přijatelné v rámci Země přepravovat osoby i náklady raketami

Výzkumné laboratoře amerického letectva Air Force Research Laboratory (AFRL) pracují mimo jiné i na takzvaných programech Vanguard. Jejich cílem je získat nové technologie, které by poskytly americkým jednotkám zásadní výhodu na bojišti.

Původně byly oznámeny tři programy Vanguard: Golden Horde (spolupracující bomby), Navigation Technology Satellite 3 (pokročilá satelitní navigace) a Skyborg (bojové drony s pilotní inteligencí).

AFRL nedávno oznámili spuštění čtvrtého programu Vanguard, kterým je program Rocket Cargo, čili raketová doprava. Jde o první program tohoto typu, za který zodpovídají nedávno založené americké vesmírné síly US Space Force.

Cílem programu bude nejprve zjistit, zda je vůbec možné a ekonomicky přijatelné používat jako logistický prostředek pro přepravu osob i nákladů rakety, v rámci celé planety.

Zásadní změna celé podoby logistiky?

Jak uvádí generál John W. “Jay” Raymond z velení vesmírných sil, program Rocket Cargo Vanguard je pěkným příkladem toho, jak mohou být US Space Force zdrojem inovativních řešení pro vojenské i civilní využití. Pokud podle Raymonda dojde k realizaci technologie Rocket Cargo, tak to může zásadně změnit celou podobu logistiky, především té, kterou je nutné řešit ve velmi krátkém čase.

Přeprava typu Rocket Cargo by mohla zajistit přepravu kriticky významného materiálu pro armádu i pro civilní složky v době, která bude zlomkem času potřebného pro podobnou přepravu dnes.

US Space Force v takovém případě nabídnou nezávislý způsob přepravy přes vesmírný prostor, který by mohl nalézt uplatnění v případě náhlého propuknutí vojenského konfliktu nebo třeba přírodní či technologické katastrofy a s ní spojené humanitární krize.

O raketové dopravě se uvažovalo již dříve. Donedávna ale byla doprava do vesmíru nesmírně nákladná. Za vynesení jediného kilogramu na orbitu se účtovaly a stále účtují desetitisíce dolarů.

Pravidla hry teď ale mění soukromé společnosti s opakovaně použitelnými raketami, jako je světová jednička SpaceX anebo slibná společnost Relativity Space, která finišuje vývoj 3D tištěných raket. Díky nim by raketová doprava mohla být v dohledné době ekonomicky zvládnutelná.

Diskuze (27) Další článek: Edge si ve Windows 10 krade odkazy pro sebe. Jak tomu zabránit?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,