Americké vesmírné síly vypustily první satelit v programu National Security Space

  • Nedávno založené U. S. Space Force se pustily do práce
  • Úspěšně vypustily pokročilý komunikační satelit
  • Šlo o poslední satelit konstelace AEHF

Nedávno založené americké vesmírné síly U. S. Space Force se pustily do práce. Ve čtvrtek 26. března 2020 úspěšně vypustily pokročilý komunikační satelit. Nosná raketa Atlas V režii United Launch Aliance (ULA) vzlétla ze startovací rampy komplexu Space Launch Complex 41 základny Cape Canaveral Air Force Station na Floridě.

Nákladem nosné rakety byl v tomto případě šestý a závěrečný satelit typu Advanced Extremely High Frequency, AEHF-6. Tyto satelity vytvořily konstelaci, která bude poskytovat komunikaci odolnou vůči rušení, včetně videa v reálném čase, mezi vrchním velením amerických ozbrojených sil a rozmístěnými americkými jednotkami.

Konstelace satelitů AEHF přijde Spojené státy na 1,1 miliard dolarů. Satelity postavila společnost Lockheed Martin. Účelem konstelace je nahradit stárnoucí konstelaci vojenských satelitů Milstar.

Satelity AEHF budou poskytovat pokrytí komunikací z geostacionární oběžné dráhy, ve výšce 35 700 kilometrů. Díky této oběžné dráze jsou satelity synchronizované s rotací Země, takže pokrývají stále stejnou část povrchu planety.

První start řízený americkými vesmírnými silami

Tento start byl v pořadí 83. pro nosné rakety Atlas V a celkem 11. pro rakety v konfiguraci 551. To je zatím nejvýkonnější používaná konfigurace rakety Atlas V, s pěti pomocnými raketami a druhým stupněm Centaur V1.V tomto případě nosná raketa vynášela náklad o hmotnosti 6 168 kilogramů.

Šlo o první start řízený americkými vesmírnými silami. Prezident Trump přitom zřídil tuto novou část amerických ozbrojených sil v prosinci 2019. Stejně jako je námořní pěchota součástí odboru námořnictva (Department of the Navy), operují vesmírné síly rámci odboru vojenského letectva (Department of the Air Force).

Podle představitelů Pentagonu U. S. Space Force nebudou rozmísťovat vojáky ve vesmíru, ale spíše se soustředí na satelity a další zařízení, která mají na starost komunikaci a průzkum.

Start rakety Atlas V se satelitem AEHF-6 byl druhým na mysu Canaveral od propuknutí pandemie koronaviru. Kosmická zařízení tedy navzdory obtížné situaci stále fungují. Je ale samozřejmě otázkou, jak to vypadat v následujících týdnech.

Diskuze (7) Další článek: Bitvy jako ze sci-fi filmů? Laserovými zbraněmi nejspíš budou vybaveny i tanky

Témata článku: Technologie, Vesmír, Země, USA, Raketa, Satelit, Pentagon, Florida, Komunikační satelit, Konstelace, Donald Trump, Ula, SPAC, Canaveral, Nosná raketa, Atlas, Lockheed Martin, Satelitní komplety na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView