Americký Pentagon by mohl během nadcházejících měsíců uskutečnit nový jaderný test

  • Pentagon by mohl uskutečnit nový podzemní test jaderné zbraně
  • Lokalita, která je na takový test připravena, je již k dispozici
  • USA tím reagují na informace o údajných čínských a ruských experimentech

Jestli americké ministerstvo obrany dostane zelenou, tak by podle vyjádření jeho představitelů mohlo uskutečnit nový podzemní test jaderné zbraně během několika měsíců.

Drew Walter, který má v Pentagonu na starosti záležitosti kolem jádra jedním dechem dodává, že v tuto chvíli se nic nemění na americké politice netestování jaderných zbraní.

Nicméně, podle dostupných zpráv probíhá ve vedení Pentagonu výměna názorů o možnosti uskutečnění takového testu. Jak nedávno uvedl Walter, v Pentagonu prozatím dospěli k závěru, že kdyby velení, tedy podle všeho americký prezident, vydalo pokyn, že je žádoucí udělat jaderný test, ať už kvůli vývoji nových zbraní anebo z geopolitických důvodů, tak by k tomu mohlo dojít až překvapivě rychle.

Podle Waltera se americké vládní agentuře National Nuclear Security Administration (NNSA), která dohlíží na stav a údržbu jaderných zbraní, podařilo dodržet dřívější požadavky na to, aby bylo možné navázat na předešlé testy jaderných zbraní.

Dosud poslední byla Operace Julin

V podstatě to znamená, že mají k dispozici lokalitu, která je připravená na podzemní jaderný test. Walter dodává, že by to bylo možné zvládnout během pár měsíců, se zjednodušenou diagnostikou a sběrem dat z takového testu.

Spojené státy uskutečnily své zatím poslední jaderné testy v letech 1991 a 1992, kdy se v rámci Operace Julin odehrálo 7 jaderných testů o síle do 100 kilotun. USA poté podepsaly Smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek a ukončily jaderné testy. Zároveň ale USA a spolu s nimi ještě další země (Čína, Egypt, Indie, Írán, Izrael, Pákistán a Severní Korea) tuto smlouvu doposud neratifikovaly.

Americký Pentagon tímto postupem reaguje na prohlášení amerického ministerstva zahraničí z letošního dubna, v němž USA obvinili Čínu a také Rusko, že provádějí experimenty s jadernými zbraněmi, které odporují americké politice jaderných experimentů s nulovým výtěžkem (zero-yield standard). Pokud to tak skutečně je, tak se Spojené státy dostávají do nebezpečné situace, na kterou budou muset adekvátně zareagovat.

Diskuze (40) Další článek: Maker Faire Prague Online: Sledujte páteční přímý přenos

Témata článku: Testy, Vojenství, USA, Indie, Rusko, Čína, Armáda, Zbraně, Experiment, Severní Korea, Pentagon, Izrael, Egypt, Jaderný útok, Month, Pákistán, Jade, Írán, NNSA, Pen, Test, Jaderná zbraň, Podzemní test, Jaderný test, TESUncharted 4 možná na PC a PS5 dorazí bez multiplayeru, naznačuje rating

Uncharted 4 možná na PC a PS5 dorazí bez multiplayeru, naznačuje rating

Ratingová komise ESRB opět vyzradila některé informace o nadcházející hře.

Michal Maliarov
Naughty DogUncharted 4: Thief's end
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone