Americký Pentagon by mohl během nadcházejících měsíců uskutečnit nový jaderný test

  • Pentagon by mohl uskutečnit nový podzemní test jaderné zbraně
  • Lokalita, která je na takový test připravena, je již k dispozici
  • USA tím reagují na informace o údajných čínských a ruských experimentech

Jestli americké ministerstvo obrany dostane zelenou, tak by podle vyjádření jeho představitelů mohlo uskutečnit nový podzemní test jaderné zbraně během několika měsíců.

Drew Walter, který má v Pentagonu na starosti záležitosti kolem jádra jedním dechem dodává, že v tuto chvíli se nic nemění na americké politice netestování jaderných zbraní.

Nicméně, podle dostupných zpráv probíhá ve vedení Pentagonu výměna názorů o možnosti uskutečnění takového testu. Jak nedávno uvedl Walter, v Pentagonu prozatím dospěli k závěru, že kdyby velení, tedy podle všeho americký prezident, vydalo pokyn, že je žádoucí udělat jaderný test, ať už kvůli vývoji nových zbraní anebo z geopolitických důvodů, tak by k tomu mohlo dojít až překvapivě rychle.

Podle Waltera se americké vládní agentuře National Nuclear Security Administration (NNSA), která dohlíží na stav a údržbu jaderných zbraní, podařilo dodržet dřívější požadavky na to, aby bylo možné navázat na předešlé testy jaderných zbraní.

Dosud poslední byla Operace Julin

V podstatě to znamená, že mají k dispozici lokalitu, která je připravená na podzemní jaderný test. Walter dodává, že by to bylo možné zvládnout během pár měsíců, se zjednodušenou diagnostikou a sběrem dat z takového testu.

Spojené státy uskutečnily své zatím poslední jaderné testy v letech 1991 a 1992, kdy se v rámci Operace Julin odehrálo 7 jaderných testů o síle do 100 kilotun. USA poté podepsaly Smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek a ukončily jaderné testy. Zároveň ale USA a spolu s nimi ještě další země (Čína, Egypt, Indie, Írán, Izrael, Pákistán a Severní Korea) tuto smlouvu doposud neratifikovaly.

Americký Pentagon tímto postupem reaguje na prohlášení amerického ministerstva zahraničí z letošního dubna, v němž USA obvinili Čínu a také Rusko, že provádějí experimenty s jadernými zbraněmi, které odporují americké politice jaderných experimentů s nulovým výtěžkem (zero-yield standard). Pokud to tak skutečně je, tak se Spojené státy dostávají do nebezpečné situace, na kterou budou muset adekvátně zareagovat.

Diskuze (40) Další článek: Maker Faire Prague Online: Sledujte páteční přímý přenos

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,