Foto: Army.mil

Foto: Army.mil

Foto: Missile Defense Agency

Foto: Missile Defense Agency

Foto: Dod.defense.gov

Foto: Dod.defense.gov

Foto: Af.mil

Foto: Af.mil

Foto: Army.mil

Foto: Army.mil

Foto: Vandenberg.af.mil

Foto: Vandenberg.af.mil

Foto: Missile Defense Agency
Foto: Dod.defense.gov
Foto: Af.mil
Foto: Army.mil
6
Fotogalerie

Americký protiraketový systém GMD při testu zasáhl cíl salvou střel

Pentagon v těchto dnech oslavuje cenný úspěch. Pozemní systém obrany proti balistickým střelám Ground-Based Midcourse Defense (GMD) uspěl při svém nejnovějším a prý velmi realistickém testu. Systém přitom poprvé zasáhl cíl nikoliv jednou, ale salvou dvou střel.

Simulovanou mezikontinentální balistickou raketu vypálili z raketové střelnice americké armády Ronald Reagan Test Site na atolu Kwajalein, který je součástí Marshallových ostrovů, ve střední části Tichého oceánu. Nějak tak podobně by přitom mohl vypadat útok třeba severokorejské rakety na Spojené státy.

O několik momentů později americké letectvo vypálilo salvu dvou protiraketových střel Ground Based Interceptor (GBI) systému GMD, z letecké základny Vandenberg Air Force Base v Kalifornii. Střely GDI byly odpáleny s odstupem 50 sekund.

První z nich, označovaná jako GBI-Lead, podle plánu zničila simulovanou bojovou hlavici, která mířila do atmosféry. Druhá střela GBI-Trail v mžiku prozkoumala trosky po explozi a když nenalezla žádné další hlavice, tak si vybrala nejvíce nebezpečně vyhlížející objekt a ten nárazem zničila, přesně bylo jejím úkolem.

Testy GDI nejsou příliš úspěšné

Spojené státy testují systém GMD od sklonku devadesátých let. Od roku 2004 je GMD oficiálně v částečně operačním stavu. Není ale žádným tajemstvím, že testy GMD neprobíhají příliš úspěšně. Ze dvacítky dosavadních testů zasáhl systém GMD cíl zhruba v 60 procentech případů, což není žádná sláva.

Odborníci již delší dobu předpokládají, že US Air Force, která systém GMD provozuje, by v případě reálné obrany odpálila salvu 4-5 GDI střel na jednu přilétající protivníkovu raketu, aby tím zajistili úspěšný zásah cíle. Tento nový test potvrdil, že je takový scénář ve hře.

Nejnovější test systému GMD je vítězstvím především pro americkou Agenturu protiraketové obrany MDA (Missile Defense Agency), jejíž technologie a postupy jsou poslední dobou zpochybňovány jako neúčinné. Jde o třetí úspěšný test GMD v řadě – po třech neúspěších za sebou.

USA mají v současné době celkem 44 střel GMD, 40 z nich na Aljašce a 4 v Kalifornii. S předpokládanou 60procentní úspěšností by tento systém mohl zneškodnit asi tak 11 nepřátelských bojových hlavic. Je evidentní, že tato obrana není určená proti případným rozsáhlým útokům Ruska nebo Číny. Tyto země mají k dispozici zřejmě stovky střel dalekého dosahu, které by mohly nést velké množství hlavic.

Systém GMD by za současného stavu věcí mohl uspět jedině proti útoku velmi malým množstvím raket, pokud by některá z menších protiamericky naladěných zemí, jako Severní Korea nebo Írán, ztratila pud sebezáchovy.

Určitě si přečtěte

Články odjinud