Američtí chirurgové podruhé úspěšně transplantovali prasečí ledvinu mrtvému dárci těla

Chirurgové z Langone Transplant Insitute při Newyorské univerzitě úspěšně transplantovali druhou ledvinu z geneticky modifikovaného prasete člověku. Operace následovala necelé dva měsíce poté, co se o tento zákrok pokusili vůbec poprvé.

„Druhá operace je známkou dalšího pokroku na cestě k potenciální alternativní nabídce životně důležitých orgánů.“ uvádí tisková zpráva. Chirurgický zákrok vedl vedoucí katedry chirurgie a ředitel transplantačního institutu Robert Montgomery.

Operace se zdařila, pacient byl mrtvý

Případné předčasné nadšení musíme zchladit informací, že ledvina byla, stejně jako v předchozím případě, transplantována nedávno zemřelému dárci těla, který byl udržován na ventilátoru. Toho pomohla najít nezisková organizace LiveOnNY, jež zprostředkovává dárcovství orgánů a tkání v newyorské oblasti.

„Podařilo se nám zopakovat výsledky prvního transplantačního zákroku a prokázat, že tyto geneticky upravené orgány by mohly být obnovitelným zdrojem orgánů pro mnoho lidí na celém světě, kteří čekají na život zachraňující dar.“ řekl doktor Montgomery. „Před zahájením testů na živých lidech nás čeká ještě mnoho práce, ale předběžné výsledky dávají naději.“

Zákrok, který je součástí probíhající studie, byl proveden v pondělí 22. listopadu 2021 v laboratoři NYU Langone na Manhattanu. Ledvina byla získána z geneticky upraveného prasete „GalSafe“ od společností Revivicor. Ta chová prasata se zablokovanou produkcí cukru označovaného jako alfa-galaktóza, jež je zodpovědný za rychlé odmítnutí prasečích orgánů lidskými protilátkami. Vzhledem k tomu, že transplantovaný orgán tento cukr neobsahuje, ho lidský imunitní systém přijímá lépe.

Zachrání tisíce životů ročně

Ledvina byla připojena k cévám v horní části nohy, byla uložená mimo břišní dutinu a zakryta ochranným štítem. Následovalo pozorování a odběr vzorků ledvinové tkáně po dobu 54 hodin. Produkce moči a hladina kreatininu, což jsou klíčové ukazatele správně fungující ledviny, byly normální a odpovídaly hodnotám, které jsou pozorovány u transplantovaných lidských ledvin. Po celou dobu zákroku a následného pozorování nebyly zjištěny žádné známky odmítnutí.

„Pokračujeme v pokrocích v oblasti xenotransplantace s vyřazením jednoho genu,“ říká doktor Montgomery. „Po dalším studiu a replikaci by to mohla být cesta k záchraně mnoha tisíc životů ročně.“ Jen ve Spojených státech čeká na transplantaci životně důležité ledviny více než 90 000 lidí.

Ačkoli se to může zdát jako zbytečné opakování experimentu provedeného teprve před několika měsíci, věda tak prostě funguje. Testování, zda lze dosáhnout znovu stejného výsledku, je důležitým bodem. Jakkoli jsou tato zjištění inspirativní, stále se jedná o předběžné poznatky. Než se stane cenným nástrojem při záchraně tisíců životů ročně, bude nutné provést ještě další replikační studie, aby se ukázalo, zda metoda funguje dostatečně uspokojivě.

Diskuze (15) Další článek: Blender už testuje nativní akceleraci pomocí grafického čipu v procesorech Apple M1

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,