Američtí chirurgové podruhé v historii úspěšně transplantovali prasečí srdce umírajícímu muži | Zdroj: School of Medicine, University of Maryland.

Zdroj: School of Medicine, University of Maryland.

Američtí chirurgové podruhé v historii úspěšně transplantovali prasečí srdce umírajícímu muži

Chirurgové z Lékařského centra Marylandské univerzity ve středu 20. září úspěšně transplantovali prasečí srdce 58letému Lawrenci Faucettovi. Pacientovi v konečném stádiu srdečního onemocnění jinak hrozila jistá smrt, informuje magazín New Scientist.

Jde o teprve druhý pokus transplantace geneticky upraveného prasečího srdce člověku. Pacient dle lékařů po operaci sám dýchá a jeho nové srdce funguje bez mechanické podpory. Důvodem k rozhodnutí transplantovat prasečí srdce byla skutečnost, že pacient nebyl vhodný pro transplantaci lidského srdce kvůli cévnímu onemocnění a komplikacím s vnitřním krvácením.

Transplantace prasečího srdce

Transplantace prasečího srdce byla pro Faucetta dle operačního týmu jedinou možností, protože jinak by zemřel na selhání srdce. „Opět nabízíme umírajícím pacientům šanci na delší život,“ uvedl kardiochirurg Bartley P. Griffith v tiskovém prohlášení. „Doufáme, že se brzy dostane domů, aby si mohl užívat více času se svou ženou a zbytkem své milující rodiny.“

První transplantace srdce z prasete člověku proběhla v lednu 2022. Příjemce David Bennett zemřel o dva měsíce později, pravděpodobně v důsledku prasečího viru zvaného prasečí cytomegalovirus. Vědci poté vyvinuli citlivější testy na vyšetření dárcovských orgánů na přítomnost tohoto viru. Zástupci nemocnice sdělili deníku New York Times, že tyto testy byly provedeny i na prasečím srdci použitém při Faucettově operaci.

Jedním z hlavních problémů xenotransplantace (transplantace zvířecích orgánů lidem) je odmítnutí transplantátu. To je případ, kdy imunitní systém napadne orgán, a nakonec způsobí jeho selhání. Srdce, které Faucette dostal, pochází z prasete s deseti genetickými modifikacemi, které snižují pravděpodobnost odmítnutí. Lékaři mu také podávají nový lék, který blokuje bílkovinu podílející se na aktivaci imunitních reakcí.

Druhý malý krůček pro člověka

„Tato transplantace je dalším pozoruhodným úspěchem pro medicínu a lidstvo,“ uvedl profesor molekulární a buněčné biologie Bert O'Malley z Marylandské univerzity. „Jsme nesmírně hrdí na to, že jsme učinili další významný krok na cestě k okamžiku, kdy lidé, kteří potřebují život zachraňující transplantaci orgánu, ji budou moci dostat.“

Xenotransplantace je slibným řešením nedostatku dárcovských orgánů. Podle amerického Úřadu pro zdravotnické zdroje a služby čeká v USA na transplantaci orgánu téměř 105 000 lidí a každý den jich 17 zemře. Vědci v této oblasti doufají, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv během několika příštích let schválí klinické zkoušky.

„Pokračujeme v cestě ke klinickým zkouškám a poskytujeme nové důležité údaje o preklinickém výzkumu, které si vyžádal Úřad pro kontrolu potravin a léčiv," řekl doktor Mohiuddin. „Úřad využil naše údaje z nových studií a také naše zkušenosti s prvním pacientem, aby rozhodl, že jsme připraveni pokusit se o druhou transplantaci u pacienta v konečném stadiu srdečního onemocnění, který neměl žádné jiné možnosti léčby.“

Určitě si přečtěte

Články odjinud