Američtí chirurgové poprvé úspěšně transplantovali prasečí ledvinu lidskému pacientovi

  • Chirurgové poprvé úspěšně transplantovali prasečí ledvinu člověku
  • Jde o první případ, kdy byla transplantován orgán z jiného živočicha
  • K operací použili geneticky modifikované prase a mrtvou ženu

Tým chirurgů pod vedením Roberta Montgomeryho ze zdravotnického zařízení Longone Health na Newyorské univerzitě v září tohoto roku úspěšně transplantoval prasečí ledvinu lidskému příjemci, informuje deník The Guardian.

Jedná se o první případ, kdy byla transplantována ledvina z jiného živočišného druhu (odborně se tomu říká xenotransplantace) a nebyla odmítnuta imunitním systémem hostitele.

Úspěšná operace přináší naději statisícům lidí, kteří jsou v současné době zařazeni na čekacích listinách na transplantaci orgánů. Jen v USA podle odhadů každý den zemře 12 lidí čekajících na orgán.

Ledvina z prasete

Cesta k tomuto významnému úspěchu rozhodně nebyla snadná. Myšlenka získávání transplantačního materiálu ze zvířat existuje přinejmenším od 17. století. Po pokusech o transfuzi zvířecí krve se vědci dokonce pokusili o transplantaci srdce paviána umírajícímu kojenci, který pak žil ještě 21 dní.

Výzkum v následujících letech ukázal, že prasata jsou s lidským tělem kompatibilnější než primáti. Jejich srdeční chlopně a kožní štěpy fungují u lidských příjemců velice dobře. Z prasečích střev se také získává lék na ředění krve – heparin. Čínští chirurgové dokonce používají prasečí rohovky k obnově zraku.

Aby mohla být transplantace orgánu úspěšná, vyžadovala operace geneticky upravené prase. Prasečí buňky totiž produkují cukr zvaný alfa-galaktóza, který je běžný i u jiných savců kromě člověka.

Pokud je prasečí orgán transplantován člověku, obsahuje tedy alfa-galaktózu, jež je pro lidský imunitní systém cizorodou látkou. Transplantát je pak lidským tělem napaden a nakonec odmítnut.

Geneticky modifikovaná prasata

Tým vědců z biotechnologické společnosti Revivicor proto upravil genetickou výbavu prasat tak, aby v ní chyběl gen, který je zodpovědný za produkci alfa-galaktózy. V uzavřeném zařízení v americké Iowě chovali v přísně kontrolovaných podmínkách stádo čítající stovku geneticky modifikovaných vepřů.

Nespornou zajímavostí je, že příjemcem prasečí ledviny byl mrtvý člověk. Zesnulá žena chtěla po smrti darovat své orgány, ale protože nebyly vhodné k transplantaci, její rodina souhlasila s tímto experimentem.

„Rodina cítila, že existuje možnost, že by z tohoto daru mohlo vzejít něco dobrého“, uvedl Montgomery. Tělo ženy bylo po smrti udržováno na ventilátoru a prasečí ledvina byla připojena k páru velkých cév mimo její tělo.

Výsledky byly nad očekávání dobré: když orgánem protékala krev, ledvina pracovala, filtrovala odpad a produkovala moč. Funkce transplantovaného orgánu byla sledována po dobu 54 hodin, během nichž byly hladiny moči a kreatininu (ukazatele funkce ledvin) v normě a nebyly pozorovány žádné známky odmítnutí orgánu.

Ještě nás čeká dlouhá cesta

Přestože má Revivicor povolení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro změnu genů, bude třeba udělat ještě mnoho práce, než bude možné transplantovat orgány živým lidem.

Vzhledem ke kratší březosti a velkému počtu mláďat představují prasata škálovatelný způsob získávání orgánů. Metoda však nevyhnutelně vyvolá i etické otázky – jako například, zda bychom měli něco takového dělat jen proto, že můžeme.

O transplantaci zatím nebyly zveřejněny žádné vědecké údaje, a než ji bude možné považovat za zcela úspěšnou, bude nutné ji technicky zhodnotit. Je to zatím malý krok v desetiletí trvajícím úsilí o to, aby se jednoho dne mohly používat zvířecí orgány k transplantacím zachraňujícím životy.

Jistým paradoxem je, že doktor Robert Montgomery sám před třemi lety podstoupil transplantaci lidského srdce od dárce s hepatitidou typu C, protože byl ochoten přijmout jakýkoli orgán. „Byl jsem jedním z těch lidí, kteří leželi na jednotce intenzivní péče, čekali a nevěděli, zda orgán přijde včas,“ řekl.

Diskuze (25) Další článek: Slavíme 25. narozeniny. Tohle jsou lidé, kteří pro vás dělají Živě.cz

Témata článku: USA, Zvířata, Medicína, Tělo, Genetika, Lidé, Orgány, Transplantace, Chirurgie, Newyorská univerzita, Lidský pacient, Živočichové, Ledvina, Orgán, Prase, Iowa, Guardian, Imunitní systém, Chirurg, Americký chirurgEA restrukturalizuje. O Battlefield se nově postará Vince Zampella z Respawnu

EA restrukturalizuje. O Battlefield se nově postará Vince Zampella z Respawnu

Tvůrce Titanfallu hodlá vnést do válečné série čerstvou krev.

Michal Maliarov
DiceBattlefield
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze klávesnice Cooler Master CK352. Za málo peněz hodně muziky

Recenze klávesnice Cooler Master CK352. Za málo peněz hodně muziky

Pokud vám nevadí kabely a chcete nízko posazenou klávesnici s tichým chodem, máme pro vás novinku.

Michal Maliarov
Herní klávesniceRecenze
Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Pravidelně aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna