Američtí chirurgové poprvé úspěšně transplantovali prasečí ledvinu lidskému pacientovi

  • Chirurgové poprvé úspěšně transplantovali prasečí ledvinu člověku
  • Jde o první případ, kdy byla transplantován orgán z jiného živočicha
  • K operací použili geneticky modifikované prase a mrtvou ženu

Tým chirurgů pod vedením Roberta Montgomeryho ze zdravotnického zařízení Longone Health na Newyorské univerzitě v září tohoto roku úspěšně transplantoval prasečí ledvinu lidskému příjemci, informuje deník The Guardian.

Jedná se o první případ, kdy byla transplantována ledvina z jiného živočišného druhu (odborně se tomu říká xenotransplantace) a nebyla odmítnuta imunitním systémem hostitele.

Úspěšná operace přináší naději statisícům lidí, kteří jsou v současné době zařazeni na čekacích listinách na transplantaci orgánů. Jen v USA podle odhadů každý den zemře 12 lidí čekajících na orgán.

Ledvina z prasete

Cesta k tomuto významnému úspěchu rozhodně nebyla snadná. Myšlenka získávání transplantačního materiálu ze zvířat existuje přinejmenším od 17. století. Po pokusech o transfuzi zvířecí krve se vědci dokonce pokusili o transplantaci srdce paviána umírajícímu kojenci, který pak žil ještě 21 dní.

Výzkum v následujících letech ukázal, že prasata jsou s lidským tělem kompatibilnější než primáti. Jejich srdeční chlopně a kožní štěpy fungují u lidských příjemců velice dobře. Z prasečích střev se také získává lék na ředění krve – heparin. Čínští chirurgové dokonce používají prasečí rohovky k obnově zraku.

Aby mohla být transplantace orgánu úspěšná, vyžadovala operace geneticky upravené prase. Prasečí buňky totiž produkují cukr zvaný alfa-galaktóza, který je běžný i u jiných savců kromě člověka.

Pokud je prasečí orgán transplantován člověku, obsahuje tedy alfa-galaktózu, jež je pro lidský imunitní systém cizorodou látkou. Transplantát je pak lidským tělem napaden a nakonec odmítnut.

Geneticky modifikovaná prasata

Tým vědců z biotechnologické společnosti Revivicor proto upravil genetickou výbavu prasat tak, aby v ní chyběl gen, který je zodpovědný za produkci alfa-galaktózy. V uzavřeném zařízení v americké Iowě chovali v přísně kontrolovaných podmínkách stádo čítající stovku geneticky modifikovaných vepřů.

Nespornou zajímavostí je, že příjemcem prasečí ledviny byl mrtvý člověk. Zesnulá žena chtěla po smrti darovat své orgány, ale protože nebyly vhodné k transplantaci, její rodina souhlasila s tímto experimentem.

„Rodina cítila, že existuje možnost, že by z tohoto daru mohlo vzejít něco dobrého“, uvedl Montgomery. Tělo ženy bylo po smrti udržováno na ventilátoru a prasečí ledvina byla připojena k páru velkých cév mimo její tělo.

Výsledky byly nad očekávání dobré: když orgánem protékala krev, ledvina pracovala, filtrovala odpad a produkovala moč. Funkce transplantovaného orgánu byla sledována po dobu 54 hodin, během nichž byly hladiny moči a kreatininu (ukazatele funkce ledvin) v normě a nebyly pozorovány žádné známky odmítnutí orgánu.

Ještě nás čeká dlouhá cesta

Přestože má Revivicor povolení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro změnu genů, bude třeba udělat ještě mnoho práce, než bude možné transplantovat orgány živým lidem.

Vzhledem ke kratší březosti a velkému počtu mláďat představují prasata škálovatelný způsob získávání orgánů. Metoda však nevyhnutelně vyvolá i etické otázky – jako například, zda bychom měli něco takového dělat jen proto, že můžeme.

O transplantaci zatím nebyly zveřejněny žádné vědecké údaje, a než ji bude možné považovat za zcela úspěšnou, bude nutné ji technicky zhodnotit. Je to zatím malý krok v desetiletí trvajícím úsilí o to, aby se jednoho dne mohly používat zvířecí orgány k transplantacím zachraňujícím životy.

Jistým paradoxem je, že doktor Robert Montgomery sám před třemi lety podstoupil transplantaci lidského srdce od dárce s hepatitidou typu C, protože byl ochoten přijmout jakýkoli orgán. „Byl jsem jedním z těch lidí, kteří leželi na jednotce intenzivní péče, čekali a nevěděli, zda orgán přijde včas,“ řekl.

Diskuze (24) Další článek: Slavíme 25. narozeniny. Tohle jsou lidé, kteří pro vás dělají Živě.cz

Témata článku: USA, Zvířata, Genetika, Medicína, Tělo, Lidé, Orgány, Chirurgie, Transplantace, Revivicor, PAC, Imunitní systém, Ledvina, Tran, Chirurg, Newyorská univerzita, Iowa, Americký chirurg, Odmítnutí, Robert Montgomery, Orgán, Prase, Lidský pacient, Živočichové, GuardianNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Velký srovnávací test chytrých telefonů do 7 000 Kč. Slušná cena, kde už můžete chtít něco navíc

Velký srovnávací test chytrých telefonů do 7 000 Kč. Slušná cena, kde už můžete chtít něco navíc

Vybrali jsme sedm telefonů s cenou do 7 000 Kč. Jelikož tvoří nižší střední třídu, už od nich lze mít nějaká očekávání. Dají se také chápat jako telefony pro studenty, kteří mohou mít hluboko do kapsy, ale potřebují schopného digitálního parťáka.

Jakub Michlovský
Srovnávací testSmartphone
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě