Američtí důchodci objevili konopí. Užívá si každý čtrnáctý. Má to ale svá rizika | Ilustrace: AI ChatGPT

Ilustrace: AI ChatGPT

Američtí důchodci objevili konopí. Užívá si každý čtrnáctý. Má to ale svá rizika

  • Senioři stále častěji sahají po konopí kvůli chronickým obtížím
  • Lékaři ale varují, že je dnes silnější než dříve
  • Senioři zároveň baští hromadu léků a mohou nastat problémy

V posledních letech se v USA prosazuje pozoruhodný trend: Senioři stále častěji sahají po konopí. Jak uvádí čerstvá studie publikovaná v časopise JAMA Internal Medicine, podíl Američanů ve věku 65 let a více, kteří si v posledním měsíci dopřáli Cannabis sativa L., vzrostl ze 4,8 % v roce 2021 na 7 % v roce 2023. Před sedmi lety to pak bylo 4,2 % a v roce 2005 necelé procento.

Výrazný nárůst byl zaznamenán u žen (ačkoli celkově konopí stále více užívají muži), u lidí s vyšším vzděláním, vyššími příjmy a u těch, kteří žijí ve státech s legální léčebnou marihuanou. Aktuální vývoj obnáší jak potenciální přínosy, tak i nezanedbatelná rizika.

Konopí a chronická onemocnění

K tomuto vývoji přispívá především rostoucí dostupnost konopí, a to jak pro léčebné, tak v mnoha státech i pro rekreační účely. Starší lidé se k němu uchylují s nadějí na úlevu od chronických obtíží, jako jsou bolesti, nespavost či úzkostné stavy. Dle statistik až 75 % starších uživatelů užívá konopí především k léčebným účelům.

Kvetoucí rostlina konopí
 Kvetoucí rostlina konopí

Zároveň se mění i společenské vnímání – kouzlo zakázaného ovoce pomalu mizí a s ním i stigma spojené s užíváním. Některé průzkumy dokonce naznačují, že část populace (mylně) považuje každodenní kouření marihuany za bezpečnější než kouření tabáku.

Největší nárůst užívání konopí byl zaznamenán u seniorů s chronickými nemocemi, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, rakovina nebo chronická obstrukční plicní nemoc. U této skupiny však může konopí komplikovat léčbu a zvyšovat riziko vedlejších účinků. Lékaři proto doporučují opatrnost, konzultace s odborníky a důkladné sledování možných interakcí s dalšími léky.

Dnešní konopí je silnější než dřív

Odborníci, jako například geriatr Benjamin Han, nabádají k opatrnosti, zejména u začínajících uživatelů. Doktor Han doporučuje začínat s velmi nízkými dávkami, obzvláště u produktů s obsahem THC (tetrahydrokanabinol), což je hlavní psychoaktivní složka konopí.

THC (tetrahydrokanabinol)
 THC (tetrahydrokanabinol)

Dnešní produkty mohou být totiž výrazně silnější než „tráva“ z dob jejich mládí – obsah THC se za posledních třicet let několikanásobně zvýšil. Příkladem může být případ 76leté pacientky, která po požití několika měkkých, žvýkacích bonbonů s 10 miligramy THC zažila úzkost a bušení srdce.

Právě ve vyšším věku může být organismus na psychoaktivní látky citlivější. Mozek seniorů reaguje jinak a zvyšuje se riziko nežádoucích účinků, jako jsou závratě, ztráta rovnováhy, dopravní nehody, pády, zvýšené riziko kardiovaskulárních příhod (infarkt, mrtvice), respiračních potíží, kognitivního úpadku a rozvoje poruchy užívání konopí.

Jsou tu i dlouhodobá rizika

Dalším problémem mohou být interakce konopí s již užívanými léky, což je u starších lidí s více chronickými nemocemi běžné. Statistiky z pohotovostí a nemocnic v USA i Kanadě ukazují nárůst případů, kdy starší lidé museli vyhledat lékařskou pomoc kvůli problémům spojeným s konopím.

Objevují se i studie naznačující dlouhodobější rizika. Některé výzkumy poukazují na možné zhoršení kardiovaskulárních funkcí, srovnatelné s dopady kouření tabáku, a to i při konzumaci konopí v podobě potravinových výrobků. Znepokojivé jsou také náznaky souvislosti mezi intenzivním užíváním konopí a pozdějším rozvojem demence, ačkoli zde je třeba zdůraznit, že jde o observační studie, které neprokazují přímou příčinnou souvislost.

Užívání konopí seniory je dvousečná zbraň. Na jedné straně stojí potenciál pro zmírnění některých neduhů souvisejících se stářím, na straně druhé pak rostoucí počet důkazů o možných škodlivých dopadech. Je zřejmé, že bude potřeba provést více výzkumů a zajistit otevřenou komunikaci mezi lékaři a jejich pacienty. Ti by měli být důkladně informováni nejen o možných přínosech, ale i o rizicích.

Určitě si přečtěte

Články odjinud