Námořnictvo | Zbraně | Armáda | Lodě

Američtí mariňáci by v budoucnu měli protilodními střelami potápět plavidla protivníka

  • Americká námořní pěchota doposud neměla prostředky, které by mohla nasadit proti lodím
  • To by se brzy mělo změnit
  • Mariňáci tak v budoucnu budou potápět lodě protivníka

Námořní pěchota Spojených států často společně cvičí s námořnictvem, a také obvykle útočí z moře. V boji mají k dispozici vojáky, bojová vozidla, tanky, vrtulníky i letouny. Jde o elitní jednotky, které bývají nasazovány na prolamování obrany protivníka. Nicméně, námořní pěchota doposud neměla prostředky, které by mohla nasadit proti lodím.

To by se brzy mělo změnit. Jak nedávno uvedl generál Tracy W. King, šéf útvaru Expeditionary Warfare námořní pěchoty USA, námořní pěchota by se měla změnit z útvaru podporovaného námořnictvem na sílu, která naopak bude sama námořnictvo podporovat. Stručně řečeno, američtí mariňáci budou potápět lodě protivníka.

Jednotky námořní pěchoty by měly získat pokročilé protilodní střely, jako je například Naval Strike Missile od norské společnosti Kongsberg Defence Systems. Tyto přesně a efektivní zbraně by měly být umístěny na expedičních základnách mariňáků, odkud by mohly útočit na lodě protivníka.

Síla je v distribuovaných námořních operacích

Podle Kinga je budoucí síla námořní pěchoty v distribuovaných námořních operacích. Takové operace mají výhody velkých operací, ale zároveň jsou ušetřeny nevýhod, jaké přináší nahromadění jednotek.

V těchto pobřežních operacích by námořní pěchota zasahovala v místě a čase, který si sama vybere, přičemž oceán pro ně představuje manévrovací prostor.

Takové strategii je podle plánovačů námořní pěchoty jen velmi obtížné čelit. Během těchto operací by si jednotky společných sil námořní pěchoty a námořnictva US Joint Force měly udržet velkou bojovou sílu, i když nebudou koncentrované do určité oblasti. K tomu patří i schopnost ohrozit či případně potopit lodě protivníka.

Pro Kinga jsou klíčovým nástrojem pro distribuované námořní operace lehké výsadkové lodě Light Amphibious Warship (LAW), které intenzivně vyvíjí US Navy. Tyto lodě by přitom neměly nahradit velké výsadkové lodě, které teď využívá námořnictvo, ale jejich účelem v US Navy bude právě podpora distribuovaných námořních operací.

Změn by se ale měly dočkat i velké výsadkové lodě amerického námořnictva, obzvláště lodě třídy San Antonio, které se označují jako „amphibious transport dock“. King by uvítal, kdyby u těchto moderních lodí došlo ke zvýšení bojové síly.

Diskuze (4) Další článek: Za studentskou cenu, ale se slušným výkonem. Otestovali jsme MateBook D14

Témata článku: Budoucnost, Vojenství, Námořnictvo, Zbraně, USA, Armáda, Lodě, Pěchota, Operace, Námořní operace, Loď, LAW, Mariňák, Námořní pěchota, US Navy, Americký mariňák, Protivník, Navalit Strike Missile


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
(Ne)používáte PayPal? Dejte si pozor, zavádí totiž poplatek za neaktivitu
Lukáš Václavík
FintechPayPal
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

Jakub Čížek
TorrentPirátství