Američtí mariňáci připravují autonomní čluny plné sebevražedných dronů

  • Američtí mariňáci pracují na vývoji nového autonomního člunu
  • Ten bude vyzbrojen sebevražednými drony
  • Úkolem těchto člunů bude poskytovat palebnou podporu obojživelným operacím

US Marine Corps v současné podobě představují vysoce mobilní, obojživelnou a elitní údernou sílu, kterou mohou Spojené státy velmi pohotově nasadit kdekoliv na světě. To ale neznamená, že by mariňáci nepotřebovali nové technologie, například kvůli palebné podpoře obojživelných operací.

Právě v této době mariňáci pracují na vývoji nového typu člunu, kterým by měl takovou palebnou podporu poskytnout. Jde o autonomní čluny, které budou vyzbrojeny sebevražednými drony, čili „číhající municí“ (anglicky loitering munition).

Staví je americká loďařská společnost Metal Shark. Čluny budou sloužit jako autonomní platformy palebné podpory, které v případě potřeby vyšlou třeba celá hejna sebevražedných dronů.

Budoucí bojiště: Jihočínské moře

Současně je už více méně známo, že tyto čluny by měly být nasazeny především v případném konfliktu s Čínou. Tím pádem je určené i budoucí bojiště, tedy Jihočínské moře. Zdá se, že mariňáci plánují použít taktiku osvědčenou v bojích v Pacifiku za 2. světové války.

Američané tam tenkrát „skákali“ z ostrova na ostrov a postupně se blížili k Japonsku. Teď by chtěli postupovat z jednoho opevněného čínského ostrova na druhý, i když je otázkou, na kolik by se jim vyplatilo bojovat minulou válku.

V bojích o ostrovy a ostrůvky se určitě bude hodit palebná podpora. Zároveň se tam ale příliš neuplatní tanky a pozemní obrněná technika. Ostrovy jsou příliš malé a tanky příliš těžké a cenné.

Mariňáci sice mají helikoptéry a letouny, na čínských ostrovech ale bývá protiletecká obrana, která by mohla takové letecké síly rychle zredukovat. Podobně to platí i pro větší hladinové lodě. To je příležitost pro čluny se sebevražednými drony.

Cíle na souši i na moři

Čluny, které staví společnost Metal Shark, nesou označení LRUSV (podle anglického long range unmanned surface vehicle). Časem mají vytvořit síť člunů bez lidské posádky, které budou plout na velké vzdálenosti a převážet sebevražedné drony na místa určení. „Číhající munice“ přitom může zasahovat cíle na souši i na moři.

Jak by vypadalo nasazení takových člunů s drony v akci? Těsné před zahájením obojživelného útoku flotila vypustí několik člunů LRUSV. Ty se nenápadně přiblíží k místu útoku z různých stran a budou sledovat situaci pomocí senzorů a průzkumných dronů.

Jakmile se vojáci vylodí, tak čluny vypustí sebevražedné drony, které budou číhat ve vzduchu nad bojištěm. Když postupující mariňáci označí nějaký cíl, tak k němu některý z dronů zamíří a zničí ho mohutnou explozí.

Titulní ilustrační foto: Metal Shark

Diskuze (15) Další článek: Trackball je zajímavou alternativou myši, vyzkoušeli jsme levnou značkovou novinku Logitech Ergo M575

Témata článku: Technika, Vojenství, Japonsko, USA, Drony, Čína, Armáda, Námořnictvo, Lodě, Pacifik, Ostrov, Podpora, Mariňák, Americký mariňák, Jihočínské moře, Člun, US marine Corps, Palebná podpora, Válka, Drony na Heureka.czJak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy
Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Evropský satelitní internet z družice KA-SAT je už měsíc mimo provoz. Podezření padá na Rusko

Evropský satelitní internet z družice KA-SAT je už měsíc mimo provoz. Podezření padá na Rusko

** 24. února vstoupila ruská vojska na Ukrajinu ** Současně s tím proběhl útok na satelitní internetové připojení ** Ani po měsíci se síť z této události nevzpamatovala

Karel Kilián
UkrajinaSatelitInternet