Američtí mariňáci připravují autonomní čluny plné sebevražedných dronů

  • Američtí mariňáci pracují na vývoji nového autonomního člunu
  • Ten bude vyzbrojen sebevražednými drony
  • Úkolem těchto člunů bude poskytovat palebnou podporu obojživelným operacím

US Marine Corps v současné podobě představují vysoce mobilní, obojživelnou a elitní údernou sílu, kterou mohou Spojené státy velmi pohotově nasadit kdekoliv na světě. To ale neznamená, že by mariňáci nepotřebovali nové technologie, například kvůli palebné podpoře obojživelných operací.

Právě v této době mariňáci pracují na vývoji nového typu člunu, kterým by měl takovou palebnou podporu poskytnout. Jde o autonomní čluny, které budou vyzbrojeny sebevražednými drony, čili „číhající municí“ (anglicky loitering munition).

Staví je americká loďařská společnost Metal Shark. Čluny budou sloužit jako autonomní platformy palebné podpory, které v případě potřeby vyšlou třeba celá hejna sebevražedných dronů.

Budoucí bojiště: Jihočínské moře

Současně je už více méně známo, že tyto čluny by měly být nasazeny především v případném konfliktu s Čínou. Tím pádem je určené i budoucí bojiště, tedy Jihočínské moře. Zdá se, že mariňáci plánují použít taktiku osvědčenou v bojích v Pacifiku za 2. světové války.

Američané tam tenkrát „skákali“ z ostrova na ostrov a postupně se blížili k Japonsku. Teď by chtěli postupovat z jednoho opevněného čínského ostrova na druhý, i když je otázkou, na kolik by se jim vyplatilo bojovat minulou válku.

V bojích o ostrovy a ostrůvky se určitě bude hodit palebná podpora. Zároveň se tam ale příliš neuplatní tanky a pozemní obrněná technika. Ostrovy jsou příliš malé a tanky příliš těžké a cenné.

Mariňáci sice mají helikoptéry a letouny, na čínských ostrovech ale bývá protiletecká obrana, která by mohla takové letecké síly rychle zredukovat. Podobně to platí i pro větší hladinové lodě. To je příležitost pro čluny se sebevražednými drony.

Cíle na souši i na moři

Čluny, které staví společnost Metal Shark, nesou označení LRUSV (podle anglického long range unmanned surface vehicle). Časem mají vytvořit síť člunů bez lidské posádky, které budou plout na velké vzdálenosti a převážet sebevražedné drony na místa určení. „Číhající munice“ přitom může zasahovat cíle na souši i na moři.

Jak by vypadalo nasazení takových člunů s drony v akci? Těsné před zahájením obojživelného útoku flotila vypustí několik člunů LRUSV. Ty se nenápadně přiblíží k místu útoku z různých stran a budou sledovat situaci pomocí senzorů a průzkumných dronů.

Jakmile se vojáci vylodí, tak čluny vypustí sebevražedné drony, které budou číhat ve vzduchu nad bojištěm. Když postupující mariňáci označí nějaký cíl, tak k němu některý z dronů zamíří a zničí ho mohutnou explozí.

Titulní ilustrační foto: Metal Shark

Diskuze (15) Další článek: Trackball je zajímavou alternativou myši, vyzkoušeli jsme levnou značkovou novinku Logitech Ergo M575

Témata článku: Technika, Japonsko, Vojenství, USA, Drony, Armáda, Čína, Námořnictvo, Lodě, Válka, Mariňák, Člun, Jihočínské moře, Palebná podpora, Podpora, Ostrov, US marine Corps, Pacifik, Americký mariňák


Určitě si přečtěte

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu