Foto: Marines.mil

Foto: Marines.mil

Foto: Dodlive.mil

Foto: Dodlive.mil

Foto: Marines.mil

Foto: Marines.mil

Foto: Marines.mil

Foto: Marines.mil

Foto: Marines.mil

Foto: Marines.mil

Foto: Dodlive.mil
Foto: Marines.mil
Foto: Marines.mil
Foto: Marines.mil
5
Fotogalerie

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

  • Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky
  • Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton
  • Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Námořní pěchota musí zvládnout spoustu různých úkolů, od bojových operací až po rozsáhlé stavební práce. Není tajemstvím, že Američtí mariňáci pracují na tom, aby jim s nudnými, nebezpečnými a „špinavými“ úkoly pomáhali roboti. A kromě robotů hodlají využívat i 3D tiskárny pro různé materiály.

Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky, která jim tiskne velká 3D tiskána na beton. Tento proces přitom zabere méně než dva dny a jeho výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou. Oproti stanům z látky je to pro mariňáky výrazné zvýšení bezpečnosti a nejspíš i komfortu.

Mariňáci se hodně najezdí. Mohou být nasazeni po celém světě. Často se ocitají v náročném, prašném prostředí na odlehlých místech, kde mohou strávit celé měsíce.

Proto si mariňáci na takových místech staví kasárna. Když jde o dřevěné stavby, tak to chce tým deseti mariňáků a pět dní času. Taková stavba v improvizovaných podmínkách je ovšem nebezpečná a zaměstnaní mariňáci scházejí jinde.

3D tisk na scéně

Americké námořnictvo sestavilo tým Additive Manufacturing, který nedávno ve výzkumném centru U.S. Army Engineer Research and Development Center, v Champaigni, stát Illinois vytiskl kasárna na 3D tiskárně na beton, která je největší svého druhu na světě.

Mariňáci vytiskli stavbu na ploše 46 metrů čtverečních za 40 hodin. Potřebovali k tomu 10 let starý počítač, počítačové soubory s designem budovy a 3D tiskárnu s betonem. Proces 3D tisku přitom zahrnoval i přípravu betonu a jeho plnění do 3D tiskárny.

Mariňáci jsou zároveň přesvědčeni, že i tuhle práci by v blízké budoucnosti mohli zastat roboti. Pokud bude celý proces 3D tisku kasáren automatizovaný, tak by mohl trvat pouhých 24 hodin.

Mariňáci na 3D tištěných betonových kasárnách oceňují rychlost stavby a ušetření lidského personálu. Betonové stavby rovněž poskytují krytí před palbou, vydrží postavené déle než stany a jsou vodotěsné. Což se v nekonečných konfliktech dnešní doby jistě hodí.

Určitě si přečtěte

Články odjinud