V poslední době jsme u technologicky pokročilých armád svědky narůstajícího zájmu o „robotické psy,“ čili čtyřnohé robotické systémy střední velikosti, které lze využít pro rozmanité úkoly, včetně bojových misí. Patří k nim i americká armáda, která již našla pro robotické psy více různých uplatnění.
Podle nedávno zveřejněných informací americká námořní pěchota letos v září testovala robopsa vybaveného cvičnou verzí pěchotního protitankového raketometu M72. Testy prováděla skupina Tactical Training and Exercise Control group (TTECG), která sídlí v centru Marine Corps Air Ground Combat Center v kalifornském Twentynine Palms.
Testů robotického psa se rovněž účastnili odborníci výzkumného centra amerického námořnictva Office of Naval Research (ONR). Jak dnes bývá v podobných případech obvyklé, dostupných detailů je jenom poskrovnu.
Unitree Go1 čínské výroby
Ze zveřejněných snímků a videí je nicméně patrné, že námořní pěchota použila robopsa Unitree Go1 čínské výroby. Snad kvůli tomu mariňáci robota označují jako „robotic goat,“ tedy robokoza. Tito roboti jsou dostupní pro online nákup. V základní verzi Go1 Air stojí 2 700 dolarů, zatímco v pokročilé verzi s výkonnějšími senzory pro pohyb a rozeznání objektů Go1 Pro přijde robopes na 3 500 dolarů.
Zdá se, že mariňáci při zmíněných testech použili raketomet ve cvičné verzi M72AS, který odpaluje rakety ráže 21 mm, vybavené sledovacím systémem. Tento raketomet úspěšně a levně napodobuje používání typického raketometu M72 se střelami ráže 66 mm.
Zatím není jasné, zda námořní pěchota vážně uvažuje o nasazení takového zbraňového systému. Nepochybně ale představuje potenciální přínos při bojovém nasazení. Lidský operátor, který zůstává v bezpečné vzdálenosti, může vyslat robopsa s raketometem podstatně blíž k cíli, typicky obrněnému vozidlu, čímž zvýší pravděpodobnost účinného zásahu.
Útoky pěšáků na obrněnce bývají velmi riskantní, obzvláště v městském prostředí. Tam bývá nutné přiblížit se k cíli na malou vzdálenost, což podstatně zvyšuje riziko zásahu palbou protivníka. V takové situaci dává smysl použít šikovný robotický systém, který se dovede k obrněnci nepozorovaně přiblížit.
Čtyřnohý robot vybavený zbraněmi a senzory může rovněž úspěšně provádět průzkum, zachraňovat raněné nebo třeba manipulovat s nebezpečnými výbušninami. Obstojí i ve velmi komplikovaném a členitém terénu. Vše nasvědčuje tomu, že by se podobní roboti mohli stále častěji objevovat ve výzbroji bojových jednotek nebo třeba bezpečnostních agentur.