Amerika proměnila stařičký československý L-29 Delfín v supermoderní dron s AI. Testuje na něm kombinované letky budoucnosti | Zdroj: Lockheed Martin

Zdroj: Lockheed Martin

Amerika proměnila stařičký československý L-29 Delfín v supermoderní dron s AI. Testuje na něm kombinované letky budoucnosti

Vojenské letouny s lidskou posádkou dostanou v dohledné době posily v podobě rozmanitých UAV. Tyto drony budou autonomní, anebo řízené pozemními operátory, ve vývoji je už ale i technologie, pomocí které je budou moci ovládat specialisté přímo na palubě letadel.

Trend potvrzuje nedávná zpráva společnosti Lockheed Martin, která novinku zkouší s letouny Lockheed Martin F-35 Lightning II. Jejich posádka bude řídit pokročilé bojové drony – třeba ty z programu Collaborative Combat Aircraft (CCA).

Upoutávka Lockheed Martin na smíšenou letku dronů i pilotovaných letadel zítřka:

Jako hra na tabletu a s českou stopou

Testy podle dostupných informací zahrnují zařízení podobné tabletu s dotykovou obrazovkou, s jehož pomocí je možné současně ovládat více dronů přímo z kokpitu letounů F-35 a F-22 Raptor.

Všemu zároveň pomáhá nasazení AI, která vše zjednoduší a operátor ukočíruje celou kombinovanou letku strojů. Už tak obávaná bojová síla strojů F-35/F-22 se ještě zvýší.

e6ca6499-7b70-48e0-b689-d026ac3f7b5c
Bojový operátor s tabletem, pomocí kterého ovládá letku UAV

Technologie má i silnou českou stopu. V listopadu 2024 totiž proběhly úspěšné testy s operátorem v L-39 Albatros, který pomocí dotykového displeje řídil dva letouny L-29 Delfín.

Američané je vybavili bezpilotní avionikou s prvky AI a delfíni pak jako bojové drony „útočily“ na simulované protivníky.

Výzvou bude ochrana před rušením komunikace

Vše nasvědčuje tomu, že vývoj technologie pro americké letectvo, které vytvoří jednotky z pilotovaných moderních bojových letounů a bojových dronů, je v plném proudu. Stejně tak je ale jasné, že stále zbývá vyřešit celou řadu technických komplikací.

7fd1e7f3-d986-4a7a-b62b-c346144787b7
Supermoderní drony zatím existují jen na papíře, a tak je simulují české cvičné letouny L-29 Delfín s AI a bezpilotní avionikou. Češi mají proitě prsty úplně ve všem (ilustrační fotografie)

Jedním z hlavních bolavých míst je komunikace. Zmíněná technologie je na ní zásadně postavena, ale současně jde o slabé místo, na které může útočit protivník. Také stále není jasné, s jakými drony vlastně budou pilotované letouny spolupracovat. Ve hře je celá řada možností. Záleží na tom, jaké z vyvíjených dronů se povede v dohledné době dotáhnout do výroby.

Zdroj: Drive / Warzone

Určitě si přečtěte

Články odjinud