Analýza satelitních snímků pomáhá v boji proti pandemii COVID-19 v chudých zemích

Datový vědec Joshua Blumenstock z University of California Berkeley a jeho kolegové pracují na algoritmech strojového učení, které analyzují satelitní snímky a informace o telefonické aktivitě ve vybraných oblastech.

Cílem je zlepšit koordinaci pomoci lidem, kteří se dostali do potíží kvůli vypuknutí nemoci COVID-19 a to především v chudých zemích jako je Bangladéš či Togo. Humanitární pracovníci působící v terénu touto cestou mohou získat mnohem lepší přehled o tom, kde jich je momentálně nejvíce zapotřebí.

Kritici výše popsané iniciativy upozorňují na to, že v jejím důsledku by se obyvatelé dotyčných zemí mohli ocitnout pod znepokojivě velkým dohledem. Blumenstock nicméně tvrdí, že mu jde výhradně o rychlejší a přesnější identifikaci jedinců zasažených koronavirem SARS-CoV-2.

Technologická řešení jsou přínosná, ale...

„Stávající program sociální ochrany v Togu je založen na tradičních údajích z vládního registru. Je to velmi působivý program, ale obávají se, že jsou tam možná lidé, kteří propadli sítem. A tak se zajímají o to, zda jim telefonní a satelitní data mohou pomoct ty lidi identifikovat,“ uvedl Blumenstock.

On sám však připouští, že technologická řešení nejsou všespasitelná: odborníci nemohou prostě jen vylepšovat algoritmy, pořizovat satelitní snímky a považovat problém za vyřešený.

„Nové modely strojového učení jsou dobré jen tak jako data, která se používají k jejich trénování,“ konstatoval. „Nejde o to, aby nahradily tradiční formy měření, jako je sběr dat pomocí průzkumů, ale spíše je doplňovaly.“

Váš názor Další článek: Chuwi Larkbox: nejmenší počítač o velikosti citrónu je postavený na Intelu

Témata článku: Technologie, Koronavirus, Strojové učení, COVID-19, Satelit, Bangladéš, Technologické řešení, Chudá země, Algoritmus, Snímek, Togo, Pandemie, Satelitní snímek, TechXplore, Data, Satelitní komplety na Heureka.czDříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Od nového roku začne stát automaticky zřizovat datové schránky všem živnostníkům, spolkům nebo třeba nadacím. Nečekejte na to, až to za vás udělají úředníci a založte si datovku sami.

Jan Spěšný
Datová schránkaNávody
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu