Analýza vzorků hornin z povrchu Měsíce přinesla překvapivé zjištění | Foto: James Stuby based on NASA image, CC0

Foto: James Stuby based on NASA image, CC0

Analýza vzorků hornin z povrchu Měsíce přinesla překvapivé zjištění

Čínští vědci při analýze vzorků, které sonda Čchang-e 5 v prosinci roku 2020 odebrala z povrchu Měsíce, učinili velice zajímavý objev. Informovala o tom státní tisková agentura Global Times.

Díky použití metody známé jako Ramanova spektroskopie se jim podařilo potvrdit, že dotyčné vzorky obsahují „mnohovrstevný grafen“, tedy grafen, který má 2-10 vrstev a v pozemských podmínkách ho lze rovněž vyrobit v laboratoři.

Tento nález nám může poskytnout nové poznatky o raném geologickém vývoji Měsíce. Dokonce by mohl vyvrátit zažitou teorii, podle níž naše přirozená družice vznikla po srážce malé planety se Zemí a velká část lunárního uhlíku pochází právě z této kolize.

Dosud neznámý proces, nebo meteority?

Přítomnost mnohovrstevného grafenu totiž podle badatelů naznačuje, že na Měsíci existuje „proces zachycování uhlíku“, který vede k „postupné akumulaci původního uhlíku“.

Tým nicméně připouští, že za tvorbu grafitického uhlíku mohou být teoreticky zodpovědné rovněž meteority, což ostatně navrhují i autoři některých předchozích studií.

„Více informací o geologickém vývoji Měsíce by mohlo poskytnou další hloubkové zkoumání vlastností přírodního grafenu,“ uzavřel.

Určitě si přečtěte

Články odjinud