Medicína | Osobnosti vědy a techniky

Andreas Vesalius: První moderní anatom

  • Vesaliuse k zájmu o lekařství dovedly práce Galéna
  • Aby mohl rekonstruovat lidské kostry, kradl těla ze šibenic
  • Zastával názor, že lidskou anatomii je nutné se učit z mrtvých těl
Andreas Vesalius: První moderní anatom
Kapitoly článku

Co všechno Vesalius objevil?

Vypočítávat co vše Vesalius objevil, v čem Galéna vyvrátil, to by bylo na hodně dlouhé lokty. Zabředli bychom do latinských názvů lékařské terminologie, což by většině čtenářů stejně nic neřeklo, ba spíš by je to znudilo. Snad postačí konstatování, že toho objevil opravdu hodně. Fakt dost.

Ne ve všem měl pravdu, i on se mýlil. Například sice opravil Galénův omyl ohledně chápání anatomické stavby srdce a s tím souvisejícím krevním oběhem, ale jak ten přesně funguje, to musel objasnit o osmdesát let později William Harvey. I další Vesaliova tvrzení bylo třeba zpřesnit, upravit či doplnit. Leč ten základ, ten zůstal platný v podstatě dodnes.

Právě fakt, že Vesalius tak důsledně trval na osobní zkušenosti a nedůvěře k autoritám, vedl paradoxně k tomu, že i jeho dílo bylo kriticky zkoumáno a jen pár let po vydání už byly známy některé jeho omyly. Vesalius se tak nikdy nestal tou nezpochybnitelnou autoritou, jakou byl po tisíciletí Galén. On sám by z něčeho takového měl ale nepochybně radost, neboť právě o to se snažil.

Jeho dílo podnítilo další anatomy k odvaze věřit svému zraku a úsudku, takže znamenalo zásadní přelom v historii anatomie. Pozdější anatomové na rozdíl od něj vydávali specializované studie o jednotlivých orgánech, ale právě tím mohli v jejich pochopení jít do daleko větších detailů, než Vesalius.

Po svém přelomovém díle již paradoxně nic tak zásadního nikdy nenapsal. Vědě se primárně nevěnoval, rozšiřoval své znalosti díky své klinické praxi (ošetřoval například smrtelně zraněného francouzského krále Jindřicha II) a své názory hájil v dopisech či stručných spiscích. Stal se osobním lékařem císaře Karla V a posléze i jeho syna Filipa II.

V roce 1555 znovu vydal své hlavní dílo, tentokráte revidované o některé omyly, kterých se v prvním vydání dopustil. Nejdůležitější přitom pro něj byla obrana proti Galénovým zastáncům. Ti někdy sahali až k přímo absurdním argumentům, aby uchránili svého oblíbeného mistra. Například Jacobus Sylvius ve snaze vysvětlit Galénovy omyly tvrdil, že od jeho doby se lidské tělo změnilo, proto údaje toho starověkého odborníka nesouhlasí se současným pozorováním.

Aby to Vesalius neměl v životě jednoduché, jeho dílo zkoumala i inkvizice. Pitval přeci lidská těla a popíral jasné autority, už to vypadalo podezřele. Vesalius ve snaze se očistit podnikl v roce 1564 pouť ke Kristovu hrobu v Jeruzalémě, což se tehdy považovalo za vrchol křesťanského uvědomění. Dnes se sice tento příběh o uniku zpochybňuje a pravý důvod Vesaliovy pouti je považován za neznámý, leč samotný fakt, že do Jeruzaléma vyrazil, je zjevný.

Vše vypadalo nadějně, opět mu bylo přislíbeno místo profesora v Padově. Jenže na zpáteční cestě jeho loď po dlouhodobém strádání v bezvětří ztroskotala na ostrově Zakyntos. On sám sice přežil, ale byl bohužel ve svých necelých padesáti létech natolik vyčerpán, že nakonec zemřel. Byl pohřben kdesi na ostrově Korfu, jeho hrob je neznámý.

Tak skončil otec moderní anatomie, který tuto vědu oživil způsobem, daleko přesahujícím nejen své současníky, ale i svého učitele. Jeho dílo znamenalo zlom v renesanční medicíně a následovala řada zásadních objevů. On sám se na nich již nepodílel, ale to nebylo podstatné. Pro anatomii učinil více než dost.

Kapitoly článku

Témata článku: Historie, Evropa, Medicína, Tělo, Osobnosti vědy a techniky, Egypt, Oficiální zákaz, Dolní, Unikátní možnost, Zpáteční cesta, Kacířská myšlenka, První vydání, Cévní systém, Nesouhlas, Lidské tělo, Jeruzalém, Zvyklost, Galénos, Nejslavnější dílo, Lidská anatomie, Osobní lékař, Přelomové dílo, Velké množství, Vaření, Poslední část


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28