Antigenní testy nemusí odhalit nákazu omikronem, varuje americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) oznámil, že přinejmenším některé antigenní testy mohou mít sníženou citlivost při testování infekcí virem SARS-CoV-2 v mutaci omikron. Mohou tak u nakažených osob indikovat falešně negativní výsledek.

Varianta omikron, která byla poprvé objevená v listopadu, se rychle rozšířila do celého světa. Má mnohem více mutací než předchozí verze koronaviru, které umožňují této variantě snadněji infikovat lidi s imunitou získanou předchozí infekcí nebo očkováním.

Antigenní test může selhat

Zdá se, že průběhy onemocnění způsobeného omikronem jsou mírnější než v případech vyvolaných dříve dominantní variantou delta. Zatím ale není jasné, nakolik lze tuto relativní mírnost přičíst samotnému viru a nakolik za ní stojí vysoká míra imunity populace. Ve skutečnosti jde pravděpodobně o kombinaci obou faktorů.

Četné mutace viru SARS-CoV-2 B.1.1.529 zvýšily možnost, že některé testy určené ke zjišťování přítomnosti tohoto viru, mohou s větší pravděpodobností selhat. Dle dosavadních poznatků závisí nesprávná indikace na metodách, které jednotlivé testy používají k ověření infekce.

Nedávno se objevily neoficiální zprávy o lidech, kteří měli negativní výsledek testu, přestože se zjevně jevili jako nemocní. Předchozí zpráva přitom FDA tvrdila, že neexistují žádné důkazy o tom, že by rychlé antigenní testy byly méně přesné. Tento závěr se nyní změnil.

Úřad potvrdil nižší citlivost

V úterý 28. prosince Úřad pro kontrolu potravin a léčiv oznámil, že nejnovější laboratorní analýza odhalila potenciální problém u některých antigenních testů. V rámci testování byly namísto tepelně inaktivovaných vzorků použity vzorky živého viru získané od pacientů, což by mělo umožnit lepší srovnání s reálnými výsledky. „První údaje naznačují, že antigenní testy sice odhalí variantu omikron, ale mohou mít sníženou citlivost,“ uvedl FDA.

Specifičnost a citlivost jsou dva ukazatele přesnosti diagnostického testu, přičemž citlivost se vztahuje k pravděpodobnosti, že zjištěný výsledek bude správný. U testů s nižší citlivostí je větší pravděpodobnost falešně negativních výsledků – tedy situace, kdy nakaženému (v tomto případě covidem-19) vyjde negativní výsledek.

Jinými slovy: pokud osoba nakažená omikronem podstoupí antigenní test, může být s větší pravděpodobností mylně indikována jako bezinfekční, než kdyby byla nakažena jinou variantou. V tomto kontextu je však nutné podotknout, že rychlé antigenní testy byly méně citlivé než například PCR testy i u starších mutací viru.

Antigenní testy ještě nevyhazujte

Obhájci antigenních testů však tvrdí, že jsou stále poměrně spolehlivé v odhalování nakažených na vrcholu infekce, kdy jsou nejvíce nakažliví. V ideálním případě by se tedy rychlotesty měly používat k ochraně ostatních před nákazou, nikoli nutně k tomu, aby se lidé co nejdříve dozvěděli, zda se sami nakazili.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv uvedl, že spolu s dalšími regulačními orgány nadále zkoumá, jak dobře si antigenní a další testy na covid-19 vedou v reálném světě a zda omikron něco změnil. Prozatím lidem vzkazuje, aby rychlotesty používali podle pokynů a řídili se současnými doporučeními FDA.

Diskuze (19) Další článek: Nejlepší a nejzajímavější hardware roku 2021. Bodují Apple, Nvidia i Razer

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,