COVID-19 | Léky | Malárie

Antimalarika na COVID-19 nezabírají, americký úřad jim proto zrušil povolení

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration; FDA) v pondělí zrušil povolení pro nouzové používání léků na bázi chlorochinu a hydroxychlorochinu pro léčbu onemocnění COVID-19. Důvodem je narůstající počet důkazů, které naznačují, že tyto léky nemají na onemocnění žádný vliv, ale mají řadu vedlejších účinků.

Rozhodnutí jistě vyvolá velkou vlnu kontroverzí, neboť antimalarika na této bázi konzumoval a propagoval například americký prezident Donald Trump. Úřad je schválil koncem března pro nouzové použití za specifických okolností. Vycházel přitom z několika malých neoficiálních studií, podle nichž deriváty chlorochinu mohly zlepšit prognózu pacientů s COVID-19.

Nejprve povolili, pak zakázali

Původní informace naznačovaly, že potenciální přínosy při léčbě chlorochinem a hydroxychlorochinem převažují nad známými riziky a vedlejšími účinky. Léky s těmito účinnými látkami se běžně používají k léčbě malárie a autoimunitních onemocnění.

Postupem času se však začalo ukazovat, že léky nemají předpokládané výsledky v léčbě nemoci způsobované novým koronavirem SARS-CoV-2. U vnímavějších pacientů způsobovaly srdeční arytmie, které v krajních případech končili smrtí.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv proto aktualizoval vydané povolení k nouzovému použití. V upravené verzi upozornil že léky by měly být používány pouze v rámci klinického hodnocení nebo v nemocnicích, kde je k dispozici okamžitá péče v případě projevů vedlejších účinků.

Politické rozhodnutí

Povolení léků na bázi chlorochinu a hydroxychlorochinu se poměrně záhy stalo politickou otázkou. Zejména americký prezident Donald Trump opakovaně veřejně podporoval užívání těchto medikamentů. Situace vygradovala v květnu, kdy byl ze svého postu odvolán šéf Úřadu pro biomedicínský výzkum a vývoj (BARDA) Rick Bright, který se snažil omezit používání léčiv s těmito účinnými látkami.

Krátce po Brightově odvolání se Trump nechal slyšet, že užívá tyto léky preventivně poté, co bylo několik zaměstnanců Bílého domu pozitivně testováno na COVID-19. Postupně ale začaly na povrch vyplouvat další studie, potvrzující zanedbatelné či nulové účinky. Naopak jedna z mála studií, konstatujících opak, byla krátce po publikaci stažena s tím, že vycházela z nevěrohodných dat.

V pondělí požádal nový vedoucí Úřadu pro biomedicínský výzkum a vývoj Gary Disbrow FDA, aby zrušil povolení k nouzovému použití. Úřad okamžitě souhlasil: „Zrušení povolení vychází z nových informací, včetně výsledků klinických testů, které vedly BARDA k závěru, že tento lék nemusí být účinný při léčbě COVID-19,“ uvádí se v rozhodnutí FDA, „a že potenciální přínos pro takové použití nepřevažuje jeho známá a potenciální rizika.“

Diskuze (23) Další článek: Apple začal prodávat až 8TB SSD kit pro Mac Pro. Ceny jsou šílené

Témata článku: Koronavirus, Zdraví, Výzkum, USA, COVID-19, Léky, Medicína, Donald Trump, Malárie, Šéf úřadu, Povolení, BARD, Účinky, Léčba, Použití, Vedlejší účinek, Báze, Bílý dům, Lék


Určitě si přečtěte

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky