Arménie patří k zemím, které jsou v dnešní době stále jednou nohou ve vojenském konfliktu, v tomto případě se svým sousedem, Ázerbájdžánem. Zároveň podstatně ochladly vztahy mezi Arménií a Ruskem, takže není divu, že si Arménie urychleně pořizuje nejrůznější vojenskou techniku, aby vylepšila svou obranyschopnost.
Podle dostupných informací si Arménie mezi jinými zbraňovými systémy pořídila indické salvové raketomety Pinaka, ve variantách Mk-I a Mk-I Enhanced. Arménie se tím stává prvním zahraničním uživatelem těchto raketometů. Systém Pinaka je přitom známý svou všestranností a palebnou silou. Indická armáda jich má v tuto chvíli k dispozici asi 180 a dále navyšuje jejich počet.
Podle komentátorů tento nákup signalizuje zájem Arménie vyřadit své stárnoucí sovětské raketomety Grad BM-21 ve prospěch pokročilejších zbraní. Systém Pinaka Mk1 se již osvědčil v dřívějších bojových operacích, například v Kárgilské válce, která proběhla mezi květnem a červencem v roce 1999. Indie tehdy rozhodným způsobem porazila pákistánské jednotky, které v Kašmíru pronikly za linii kontroly.
Salvové raketomety Pinaka vznikly díky spolupráci několika významných hráčů v indickém obranném průmyslu. Společnosti Tata Electric a L&T vedly vývoj samotného raketometu a velitelského vozu, Ordnance Factory Board vyvíjeli rakety a se společností Bharat Earth Movers Ltd. také logistické vozidlo Loader-cum-Replenishment Vehicle.
Co tvoří typickou baterii raketometů Pinaka?
Typická baterie raketometů Pinaka se skládá z 6 raketometů, logistických vozidel a velitelského vozidla, které je vybaveno systémy kontroly palby a meteorologickým radarem. Raketomet je umístěný na českém 8kolovém nákladním automobilu Tatra.

Raketomet Pinaka pojme 12 raket, typicky ráže 214 mm, o délce zhruba 3 až 5 metrů. Rakety nesou různé bojové hlavice o hmotnosti 100 až 250 kg, které mohou být vysoce výbušné, tříštivé, kazetové, zápalné, protipěchotní, protitankové nebo minonosné.
Pokud jde o dostřel, u již zavedených variant raket se udává 40 až 75 kilometrů, ve vývoji jsou varianty s dostřelem až 200 kilometrů (Pinaka Mk-III ER).
Indický obranný průmysl investoval do výrobní kapacity raket Pinaka, kterých vyrábějí asi 5 tisíc ročně. Export těchto raketometů do Arménie přispěje k udržitelnosti této produkce a s ní spojených pracovních míst.