Armstrong a Aldrin zemřeli na Měsíci. Deepfake video oživilo projev Nixona, který nikdy nezazněl

  • Vzniklo deepfake video projevu prezidenta Nixona, který oznámil světu smrt astronautů na Měsíci
  • Projev v psané podobě skutečně vznikl

Je 21. červenec 1969 brzy ráno našeho času. Neil Armstrong a Buzz Aldrin sestupují na povrch Měsíce... 

Letu Apolla 11 předcházelo mnoho testů a misí, které posouvaly člověka stále blíže vytouženému dobytí povrchu Měsíce. Přesto existovalo mnoho věcí, které se mohly pokazit. Jedním z nejobávanějších scénářů byla možnost, že se Armstrong a Aldrin nedokáží dostat z povrchu zpět na měsíční oběžnou dráhu a Collins se na Zemi vrátí sám.

NASA byla připravena na všechny možnosti a Bílý dům v tomto ohledu nebyl výjimkou. Vznikl projev pro amerického prezidenta Richarda Nixona pro případ neúspěchu. Zůstal naštěstí na papíře... až do teď.  MIT Center for Advanced Virtuality vytvořil deepfake video, na kterém prezident Nixon čte nikdy nevyřčený projev. 

Video je samozřejmě falešné. Ve skutečnosti ho natočil někdo jiný a následně došlo k jeho úpravě pomoci neuronových sítí, takže vypadá skutečně důvěryhodně. 

Cílem podobných projektů je především ukázat, jak snadné je s využitím současných technologií vyrobit falešné video, které vypadá více než důvěryhodně. Šíření dezinformací se tím může posunout na úplně novou úroveň.

Tohle video je ale neškodné. Ukazuje nám tu část historie, která se naštěstí nikdy nenapsala...

Český překlad projevu

Chtěl tomu osud, že muži, kteří vstoupili na Měsíc, aby ho v míru prozkoumali, na něm v míru spočinou. Tito stateční muži, Neil Armstrong a Edwin Aldrin, vědí, že neexistuje naděje na jejich návrat na Zemi. Vědí však také to, že v jejich oběti existuje naděje. Oba muži pokládají svůj život za vznešený cíl, za hledání pravdy a porozumění.

Oplakávat je budou jejich rodiny a přátelé. Truchlit bude celý národ i Matka Země, která se odvážila vyslat dva své syny vstříc neznámému.

Svým zkoumáním dokázali spojit celý svět a svou obětí ještě více upevní bratrství lidí. Kdysi dávno se lidé dívali ke hvězdám a viděli své hrdiny v souhvězdích. V moderních dobách budeme dělat totéž, ale naši hrdinové jsou z masa a kostí.

Další lidé na Měsíc doletí a jistě se vrátí domů. Naše zkoumání nekončí, ale tito muži byli první a zůstanou první i v našich srdcích. Každý, kdo se podívá v noci na Měsíc, bude vědět, že tam někde, na povrchu jiného světa, je kousek, který navždy patří lidem.

Diskuze (9) Další článek: Už víme, jak bychom vypadali jako asiati, černoši, starci či s opačným pohlavím. Pohráli jsme si s Artbreederem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,