Armstrong a Aldrin zemřeli na Měsíci. Deepfake video oživilo projev Nixona, který nikdy nezazněl

  • Vzniklo deepfake video projevu prezidenta Nixona, který oznámil světu smrt astronautů na Měsíci
  • Projev v psané podobě skutečně vznikl

Je 21. červenec 1969 brzy ráno našeho času. Neil Armstrong a Buzz Aldrin sestupují na povrch Měsíce... 

Letu Apolla 11 předcházelo mnoho testů a misí, které posouvaly člověka stále blíže vytouženému dobytí povrchu Měsíce. Přesto existovalo mnoho věcí, které se mohly pokazit. Jedním z nejobávanějších scénářů byla možnost, že se Armstrong a Aldrin nedokáží dostat z povrchu zpět na měsíční oběžnou dráhu a Collins se na Zemi vrátí sám.

NASA byla připravena na všechny možnosti a Bílý dům v tomto ohledu nebyl výjimkou. Vznikl projev pro amerického prezidenta Richarda Nixona pro případ neúspěchu. Zůstal naštěstí na papíře... až do teď.  MIT Center for Advanced Virtuality vytvořil deepfake video, na kterém prezident Nixon čte nikdy nevyřčený projev. 

Video je samozřejmě falešné. Ve skutečnosti ho natočil někdo jiný a následně došlo k jeho úpravě pomoci neuronových sítí, takže vypadá skutečně důvěryhodně. 

Cílem podobných projektů je především ukázat, jak snadné je s využitím současných technologií vyrobit falešné video, které vypadá více než důvěryhodně. Šíření dezinformací se tím může posunout na úplně novou úroveň.

Tohle video je ale neškodné. Ukazuje nám tu část historie, která se naštěstí nikdy nenapsala...

Český překlad projevu

Chtěl tomu osud, že muži, kteří vstoupili na Měsíc, aby ho v míru prozkoumali, na něm v míru spočinou. Tito stateční muži, Neil Armstrong a Edwin Aldrin, vědí, že neexistuje naděje na jejich návrat na Zemi. Vědí však také to, že v jejich oběti existuje naděje. Oba muži pokládají svůj život za vznešený cíl, za hledání pravdy a porozumění.

Oplakávat je budou jejich rodiny a přátelé. Truchlit bude celý národ i Matka Země, která se odvážila vyslat dva své syny vstříc neznámému.

Svým zkoumáním dokázali spojit celý svět a svou obětí ještě více upevní bratrství lidí. Kdysi dávno se lidé dívali ke hvězdám a viděli své hrdiny v souhvězdích. V moderních dobách budeme dělat totéž, ale naši hrdinové jsou z masa a kostí.

Další lidé na Měsíc doletí a jistě se vrátí domů. Naše zkoumání nekončí, ale tito muži byli první a zůstanou první i v našich srdcích. Každý, kdo se podívá v noci na Měsíc, bude vědět, že tam někde, na povrchu jiného světa, je kousek, který navždy patří lidem.

Diskuze (19) Další článek: Už víme, jak bychom vypadali jako asiati, černoši, starci či s opačným pohlavím. Pohráli jsme si s Artbreederem

Témata článku: Vesmír, NASA, Země, USA, Smrt, Měsíc, Apollo, Deep Fake, Collins, Povrch, Psaná podoba, Edwin Aldrin, Astronaut, Neil Armstrong, Lunochod, Buzz Aldrin, Bílý dům, Projev, AldrinIzrael rozšiřuje nabídku zbraní k elektronickému válčení proti dronům

Izrael rozšiřuje nabídku zbraní k elektronickému válčení proti dronům

** Společnost Israel Aerospace Industries představila dva nové přírůstky do svého portfolia systémů pro elektronický boj ** Ty mají čelit širokému spektru hrozeb na souši a na moři ** Jde o nové varianty systému Scorpius, které jsou založené na technologii AESA

Stanislav Mihulka
IzraelZbraněVojenství
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify