Arrakis snů a skutečnosti: Jaká by byla planeta, na níž se odehrává děj legendárního románu Duna?

  • Jaké klima by vládlo na planetě s parametry Arrakisu?
  • Byla by nehostinná nebo dokonce neobyvatelná?
  • A s čím vším by se museli popasovat Fremeni?

Když vydal Frank Herbert v roce 1965 román Duna odehrávající se na pouštní planetě Arrakis, byla to pro fanoušky sci-fi skutečná událost. Duna v témže roce pobrala dvě nejprestižnější ocenění svého žánru. Herbert se podělil s Rogerem Zelaznym od cenu Hugo a vyhrál první ročník ceny Nebula

Úspěch Duny inspiroval autora k sepsání pětice románových pokračování. Jeho syn Brian Herbert pak po otcově smrti zplodil spolu s Kevinem Andersonem další řadu románových variací na téma pouštní planety a jejích obyvatel.

I když Herbertův román provázela pověst nezfilmovatelné literární předlohy, o nemožné se pokusila řada filmařů. Jako první uspěl se zfilmováním slavný David Lynch až v roce 1984. Herbert byl s výsledkem údajně spokojený, kritici se ale jeho pochvalami na Lynchovu adresu nenechali strhnout.  Nejnověji přenesl Herbertův kultovní román na filmové plátno franko-kanadský režisér Denis Villeneuve.

Díky nové filmové verzi se dostává Herbertova Duna opět do popředí zájmu. Netýká se to zdaleka jen čtenářů a diváků. Na Dunu se zaměřili i vědci, konkrétně třeba trio Alex Farnsworth a Sebastian Steinig z University of Bristol a Michael Farnsworth z University of Sheffield. Tito experti na klimatické modely se ve volném čase pokusili rekonstruovat klima, jaké by vládlo na planetě, kterou vytvořil ve své fantazii Frank Herbert.

Vyšli přitom z údajů z Herbertových šesti románů a knihy The Dune Encyclopedia. Tu vydal v roce 1984 Willis Everett McNelly spolu s dvaačtyřiceti spolupracovníky a popsali v ní mnohé z toho, co Herbertovi do jeho knih „nevešlo“.

Herberta tím nenaštvali. Naopak, dostalo se jim od něho dodatečného „požehnání“ a nová vydání se pyšní označením „autorizovaná“. Výsledky modelování tria Akex a Michael Farnsworthovi a Sebastian Steinig lze shlédnout na Climate Archive. A jak jsou s výsledkem spokojeni sami autoři modelu klimatu na Arrakisu?

„Když jsme byli s prací hotovi, velmi nás potěšilo zjištění, že Herbert si představoval prostředí, které z větší části splnilo naše očekávání. Je na místě, abychom ubrali ze svých počátečních pochyb, protože velká část Arrakisu by skutečně byla obyvatelná, i když nehostinná,“ konstatují autoři.

Titulní ilustrační foto: Steven Straiton, CC BY 2.0

Diskuze (18) Další článek: Fedora 35 přináší drobné zlepšováky a také zcela novou odnož

Témata článku: Země, Kniha, Simulace, Hudba, filmy, seriály, Slunce, Počasí, Sci-fi, Klimatický model, Sibiř, University of Bristol, Román, Hugo, Planeta, Model, Denis Villeneuv, Klima, Naše Země, Obyvatelnost, Sebastián, Martin, Vlhkost vzduchu, Herbert, Hra o trůny, Frank HerbertElektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

Elektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

** Ukrajinské síly používají několik typů lehkých protidronových pušek ** Na fotografiích z bojů se nejčastěji vyskytují EDM4S a KVS G-56 ** Malý dron „sestřelí“ na vzdálenost až několika kilometrů

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněUAVDrony
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět