Arrakis snů a skutečnosti: Jaká by byla planeta, na níž se odehrává děj legendárního románu Duna?

  • Jaké klima by vládlo na planetě s parametry Arrakisu?
  • Byla by nehostinná nebo dokonce neobyvatelná?
  • A s čím vším by se museli popasovat Fremeni?

Když vydal Frank Herbert v roce 1965 román Duna odehrávající se na pouštní planetě Arrakis, byla to pro fanoušky sci-fi skutečná událost. Duna v témže roce pobrala dvě nejprestižnější ocenění svého žánru. Herbert se podělil s Rogerem Zelaznym od cenu Hugo a vyhrál první ročník ceny Nebula

Úspěch Duny inspiroval autora k sepsání pětice románových pokračování. Jeho syn Brian Herbert pak po otcově smrti zplodil spolu s Kevinem Andersonem další řadu románových variací na téma pouštní planety a jejích obyvatel.

I když Herbertův román provázela pověst nezfilmovatelné literární předlohy, o nemožné se pokusila řada filmařů. Jako první uspěl se zfilmováním slavný David Lynch až v roce 1984. Herbert byl s výsledkem údajně spokojený, kritici se ale jeho pochvalami na Lynchovu adresu nenechali strhnout.  Nejnověji přenesl Herbertův kultovní román na filmové plátno franko-kanadský režisér Denis Villeneuve.

Díky nové filmové verzi se dostává Herbertova Duna opět do popředí zájmu. Netýká se to zdaleka jen čtenářů a diváků. Na Dunu se zaměřili i vědci, konkrétně třeba trio Alex Farnsworth a Sebastian Steinig z University of Bristol a Michael Farnsworth z University of Sheffield. Tito experti na klimatické modely se ve volném čase pokusili rekonstruovat klima, jaké by vládlo na planetě, kterou vytvořil ve své fantazii Frank Herbert.

Vyšli přitom z údajů z Herbertových šesti románů a knihy The Dune Encyclopedia. Tu vydal v roce 1984 Willis Everett McNelly spolu s dvaačtyřiceti spolupracovníky a popsali v ní mnohé z toho, co Herbertovi do jeho knih „nevešlo“.

Herberta tím nenaštvali. Naopak, dostalo se jim od něho dodatečného „požehnání“ a nová vydání se pyšní označením „autorizovaná“. Výsledky modelování tria Akex a Michael Farnsworthovi a Sebastian Steinig lze shlédnout na Climate Archive. A jak jsou s výsledkem spokojeni sami autoři modelu klimatu na Arrakisu?

„Když jsme byli s prací hotovi, velmi nás potěšilo zjištění, že Herbert si představoval prostředí, které z větší části splnilo naše očekávání. Je na místě, abychom ubrali ze svých počátečních pochyb, protože velká část Arrakisu by skutečně byla obyvatelná, i když nehostinná,“ konstatují autoři.

Titulní ilustrační foto: Steven Straiton, CC BY 2.0

Diskuze (18) Další článek: Fedora 35 přináší drobné zlepšováky a také zcela novou odnož

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,