Astro2020: Astronomové touží po nových teleskopech, které by pátraly po mimozemském životě

Dlouho očekávaná zpráva Astro2020, která podrobně popisuje co všechno nám mohou přinést příští dvě desetiletí v astronomii a astrofyzice, byla konečně zveřejněna.  Jaké projekty nás tedy podle jejích autorů v blízké budoucnosti čekají? Nikoho asi nepřekvapí, že ve středu zájmu je pátrání po mimozemském životě.

„Stojíme na prahu nové zlaté éry objevů, jak na Zemi, tak ve vesmíru: mohli bychom skutečně najít důkazy o životě na jiné planetě?“ konstatovala Heidi Hammel z Association of Universities for Research in Astronomy.

.„Tato zpráva – věrná svému jménu – uvádí robustní cesty k zodpovězení této otázky a my můžeme být generací, která na ni odpoví.“

Chce to nové teleskopy

Astronomové za tímto účelem navrhují vybudovat celou flotilu nových teleskopů, které by zkoumaly naší galaxii v mnohem širším rozsahu frekvencí – od infračerveného až po rentgenové záření.

Nejvýkonnější z nich by měl nahradit dosluhující Hubbleův vesmírný dalekohled. Tento teleskop by byl ovšem třikrát větší než Hubble a stál by neuvěřitelných 11 miliard dolarů.

Z Astro2020 plyne, že teoreticky by mohl být postaven na konci tohoto desetiletí a zprovozněn kolem roku 2045. Jeho hlavním úkolem by bylo zobrazovat potenciálně obyvatelné exoplanety a zkoumat jejich atmosféru.

Diskuze (9) Další článek: Intel do ovladačů přidal 32 nových GPU. Jde o přípravu na mobilní procesory Alder Lake

Témata článku: Vesmír, Budoucnost, Výzkum, Země, Astronomie, Dalekohledy, Praha, Hubble, Mimozemský život, Astrofyzika, Kter, Astronom, Objev, Teleskop, Projekt, Decadal Survey, Dalekohledy na Heureka.czJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify