Astrofyzici nechávají explodovat virtuální hvězdy. Chtějí odhalit další tajemství černých děr

Tým australských astrofyziků simuluje virtuální hvězdy a pak je opakovaně „zabíjí“. Doufá, že díky tomuto zajímavému postupu odhalí další tajemství vzniku a chování černých děr.

Mezi jednoznačně nejsilnější výbuchy, kterými končí životy hvězd – a v jejichž důsledku se může vytvořit černá díra – patří tzv. supernova s kolabujícím jádrem („core-collapse supernova“).

Odborníci z ARC Centre of Excellence for Gravitational Wave Discovery právě tyto destruktivní události modelují, což jim umožňuje předpovídat, jak budou vypadat gravitační vlny způsobené explozemi masivních hvězd.

K čemu jsou takové předpovědi dobré? Z tiskové zprávy plyne, že mohou významně pomoct badatelům, kteří se snaží pozorovat vlny vydávané skutečnou supernovou s kolabujícím jádrem.

Jakmile tedy budou dokončeny detektory gravitačních vln nové generace – například Einsteinův teleskop, jehož citlivost by měla být 10x větší než citlivost stávajících detektorů LIGO – astronomové budou připraveni.

Diskuze (1) Další článek: Vědci na Marsu našli ideální místo pro založení kolonie. Kosmické záření však nadále zůstává problémem

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Simulace, Supernova, Černé díry, Einstein, Detektor, Díra, Vlna, Tajemství, Astrofyzik, DAL, Hvězda, Liga, Citlivost, Černá díra22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Hráli jsme OlliOlli World. Překvapivě komplexní skejťácká arkáda

Hráli jsme OlliOlli World. Překvapivě komplexní skejťácká arkáda

Nový díl skejťácké série OlliOlli přidal do hry třetí rozměr a zavede vás do země stvořené pro každého jezdce. Překvapíte zdejší bohy a stanete se nástupcem kouzelníka skejtu?

Martin Nahodil
OlliOlli WorldDojmyPC
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival