Astrofyzikální umělá inteligence vystopovala 1 210 nových gravitačních čoček

  • Gravitační čočky jsou pro astronomy velice cenným zdrojem informací
  • Ve většině případů ale nejsou příliš nápadné a špatně se hledají
  • Vědci proto proto zapojili umělou inteligenci

Hmotné objekty ohýbají časoprostor, což se projevuje i na světelných paprscích, které kolem nich prolétají. V každodenním životě si toho nevšimneme, ale u gigantických objektů ve vesmíru je tento projev Einsteinovy obecné relativity docela dobře patrný.

V řadě případů vznikají gravitační čočky. Gravitace hmotného tělesa deformuje časoprostor takový způsobem, že funguje jako zvětšující čočka, která nám pěkně přibližuje a zvětšuje obraz z hlubokého vesmíru za dotyčným objektem.

Gravitační čočky jsou pro astronomy velice cenným zdrojem informací. Ve většině případů ale nejsou příliš nápadné a špatně se hledají. Xiaosheng Huang z americké University of San Francisco a jeho kolegové proto zapojili umělou inteligenci, speciálně vycvičenou právě na hledání gravitačních čoček. A jak se ukázalo, je v tom velmi úspěšná.

1 210 doposud neznámých gravitačních čoček

Inteligence zpracovala výjimečná data programu DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) Legacy Imaging Surveys, která jsou nejrozsáhlejší svého druhu.

Vznikla na základě pozorování pozemních observatoří, americké Kitt Peak National Observatory a chilské Cerro Tololo Inter-American Observatory, a také americké vesmírné observatoře Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE).

V těchto datech inteligence odhalila celkem 1 210 doposud neznámých gravitačních čoček. Tím se počet těchto objektů, které již známe, téměř zdvojnásobil.

Jak říká Huang, k tomu, abychom vůbec mohli detekovat gravitační čočku z mezigalaktického prostoru, tak musí jít o čočkování záření vzdálené galaxie nějakou hodně hmotnou galaxií, která se nachází přímo v cestě světelných paprsků. Když Huangův tým zahájil tento výzkum v roce 2018, tak jsme znali jen asi 300 gravitačních čoček tohoto typu.

Naše dosavadní zkušenost ukazují, že se prakticky každá masivní galaxie může stát gravitační čočkou. Ale jenom asi 1 z 10 tisíc takových galaxií je v zákrytu se vzdálenou galaxií, kterou tím pádem gravitačně čočkuje.

Tyto jevy jsou doslova studnicí zajímavých informací. Mimo jiné by gravitační čočky mohly přispět k pokroku ve výzkumu stálic mezi záhadami vesmíru, temnou hmotou a temnou energií.

Titulní foto: DESI Legacy Imaging Surveys/LBNL/DOE & KPNO/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA

Diskuze (1) Další článek: Intel Core i9-11900K v Geekbench 5 ukazuje, že dokáže překonat osmijádro AMD Ryzen 9 5900X

Témata článku: Vesmír, Umělá inteligence, Výzkum, Astronomie, Fyzika, Gravitace, Objekt, Cenný zdroj, Huang, Einstein, Zdroj informací, Většina případů, Astronom, WISE, DESI, Galaxie, Čočka


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Čestné prohlášení při cestě mimo okres může být i elektronické. Stačí k tomu mobil
Lukáš Václavík
COVID-19eGovernmentDoprava
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 174

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus