Astronaut z paluby Mezinárodní vesmírné stanice pořídil úchvatnou fotografii polární záře

Astronaut Thomas Pesquet se na Twitteru pochlubil nádherným snímkem polární záře, který pořídil z paluby Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) během intenzivní solární bouře.

Při této fascinující události byla atmosféra Země„bombardována“ nabitými částicemi ze Slunce. Většinu těchto částic odrazí magnetické pole, ale část je zachycena a stáčena po spirálách směrem k magnetickým pólům.

V důsledku interakce s atomy v horní atmosféře naší planety pak dochází k uvolňování energii ve formě světla. A miliardy těchto kolizí mají v konečném součtu za následek vznik polární záře.

„Úžasné hroty výše než naše oběžná dráha, a my jsme letěli přímo nad středem prstence, všude kolem rychlé vlny a pulzy,“ uvedl mj. Pesquet.

Dodejme, že právě na letošní podzim připadla ta část jedenáctiletého cyklu Slunce, v níž je dotyčná hvězda nejaktivnější a výskyt polárních září tudíž nejpravděpodobnější.

Titulní ilustrační foto: PxHere

Váš názor Další článek: Procesory Intel Core 12. generace v testech. Intel opět získal herní trůn

Témata článku: Země, Astronomie, Twitter, Mezinárodní vesmírná stanice, Slunce, Atmosféra, Zář, Astronaut, Paluba, Thomas Pesquet, ISS, Polární zář, FotografieNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět