Astronauti na ISS se učí provádět opravy pomocí náhlavních souprav s rozšířenou realitou

Jak zvýšit nezávislost astronautů? Například tím, že je naučíte provádět opravy pomocí náhlavních souprav s rozšířenou realitou (AR), které obsahují potřebné dokumenty, instruktážní videa etc. A právě to se nyní děje na Mezinárodní vesmírné stanici v rámci programu zvaného T2 Augmented Reality.

Základní myšlenka je taková, že pokud se v kosmu něco rozbije, je nejlepší mít všechny informace k dispozici přímo na místě. V takovém případě totiž nemusíte čekat na to, až vám poradí někdo ze Země.

Používání těchto souprav s sebou nicméně přináší i další výhody – máte volné obě ruce, takže jednou můžete pracovat a ve druhé držet třeba baterku.

Jako první si to vyzkoušel Sóiči Noguči, který díky pokynům z AR opravil běžecký pás na palubě stanice. Je ale jasné, že užitečnost tohoto přístupu se naplno projeví až v době, kdy lidé vyrazí na Mars, popřípadě na ještě vzdálenější planety.

„Vesmírná stanice je perfektní platformou pro testování systémů AR a zdokonalovaní těchto nástrojů, aby byly připraveny až je budoucí astronauti budou potřebovat,“ uvedl přidružený vědec NASA Bryan Dansberry.

Váš názor Další článek: Co chtějí fanoušci od Windows? Tady je seznam 10 nejžádanějších funkcí

Témata článku: Technologie, Vesmír, Země, Mars, Mezinárodní vesmírná stanice, Rozšířená realita, Souprava, Sóiči Noguči, Realita, Užitečnost, Kosmos, ISS, Astronaut, Oprava, ZávislostSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy