Astronauti na ISS zahájili další fázi experimentu, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata

NASA oznámila, že členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zahájili další fázi zahradnického experimentu zvaného Veg-05, v rámci nějž pěstují zakrslá rajčata.

„Testujeme rajčata a díváme se na dopady světelného spektra na to, jak dobře plodina roste, jak chutná a výživná rajčata jsou, a na mikrobiální aktivitu na ovoci a rostlinách,“ řekla badatelka Gioia Massa.

„Také zkoumáme celkový vliv pěstování, ošetřování a konzumace plodin na zdraví posádky. To vše poskytne cenná data pro budoucí průzkum vesmíru,“ dodala.

Klepněte pro větší obrázek

Dotyčná rajčata rostou v zařízení známém jako Vegetable Production System, zkráceně Veggie – jakési kosmické minizahrádce (nejedná se o „skleník“).

Veggie je velká přibližně asi jen jako kufr. Astronauti na ní ale již úspěšně vypěstovali salát, zelí, kapustu, papriku a dokonce i vybrané druhy okrasných květin.

Tento konkrétní pokus je však zatím asi nejzajímavější: mj. proto, rajčata že jsou mnohem vydatnější a sytější než salátová zelenina. A jak poznamenává Massa, dají se jíst i čerstvá.

Diskuze (2) Další článek: Xiaomi jde do stolních počítačů. Zatím to vypadá na opatrný start se dvěma modely

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,