Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici poprvé vypěstovali chilli papričky

Foto: NASA
Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici poprvé vypěstovali chilli papričky | Foto: NASA

Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) si nedávno mohli dopřát velice speciální jídlo: tacos s prvními chilli papričkami, které se kdy podařilo vypěstovat v kosmu.

Papričky byly součástí experimentu NASA zvaného Plant Habitat-04. Rostly zhruba čtyři měsíce, než byly minulý týden sklizeny a částečně zkonzumovány.

Ty, které neskončily na talíři, budou poslány zpět na naší planetu k analýze. Vědci se zajímají hlavně o to, jaké účinky na ně (i na celé rostliny) měla mikrogravitace.

Na řadě je posádka mise Crew-3

„Kvůli dlouhé době klíčení a růstu jde o jeden z nejsložitějších experimentů s rostlinami, které byly k dnešnímu dni na stanici uskutečněny,“ zdůraznil v červencovém prohlášení hlavní badatel Matt Romeyn.

Další chilli papričky by podle dostupných informací měli vypěstovat a sklidit astronauti, kteří na ISS zamíří v rámci nadcházející mise Crew-3.

Výsledky podobných pokusů ocení především budoucí vesmírní kolonisté. Ti si totiž z pochopitelných důvodů budou muset zajišťovat co možná nejvíc jídla z vlastních zdrojů.

Diskuze (8) Další článek: Dropbox se naučil pracovat s automatickými složkami a více se zaměří na fotografie

Témata článku: Vesmír, NASA, Výzkum, Mezinárodní vesmírná stanice, Experiment, Jídlo, Rostliny, Kolonizace, ISS, Mise Crew, Crew, AstronautPozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

** Německá společnost Rheinmetall nedávno představila nový pozoruhodný systém protivzdušné obrany Skynex ** Ten může být vybaven senzory, zbraněmi, taktickým radarem i dalšími prvky ** Během testu si hravě poradil s hejnem osmi malých dronů

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony