Astronauti NASA letící na Mars budou komunikovat se Zemí pomocí laserů

NASA sice zatím nemá dořešené ani financování mise Artemis, ale to jí nijak nebrání v  tom, aby pilně pracovala na vyslání lidí na Mars. K této veleočekávané cestě by mělo dojít někdy mezi roky 2030 a 2040.

Server Inverse nyní informoval o tom, že výše jmenovaná kosmická agentura v kalifornském Goldstone začala stavět obří anténu, která má astronautům umožnit komunikovat se Zemí pomocí výkonných laserů.

Dotyčná anténa pochopitelně představuje pouze pomyslnou první vlaštovku. Půjde-li vše dobře, v dohledné době se dočká řady dalších „sourozenců“.

Rádio je příliš pomalé

NASA již několik desetiletí spoléhá na staromódní rádiové vlny. Expedice na rudou planetu však bude vyžadovat pokročilejší technologii – a nejlepším řešením jsou prý právě lasery.

„V porovnání s rádiem mohou zvýšit rychlost přenosu dat z Marsu zhruba desetkrát,“ uvedla ředitelka programu Suzanne Dodd.

Tento ambiciózní komunikační systém bude otestován během čtrnácté mise programu Discovery. Ta je předběžně naplánována na rok 2022, přičemž jejím cílem je prozkoumat kovovou planetku (16) Psyche – potenciální zdroj surovin obrovské hodnoty.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (19) Další článek: Evropský lovec exoplanet CHEOPS poslal první snímek. Je lepší, než se čekalo

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,