Mars | Laser | Komunikace

Astronauti NASA letící na Mars budou komunikovat se Zemí pomocí laserů

NASA sice zatím nemá dořešené ani financování mise Artemis, ale to jí nijak nebrání v  tom, aby pilně pracovala na vyslání lidí na Mars. K této veleočekávané cestě by mělo dojít někdy mezi roky 2030 a 2040.

Server Inverse nyní informoval o tom, že výše jmenovaná kosmická agentura v kalifornském Goldstone začala stavět obří anténu, která má astronautům umožnit komunikovat se Zemí pomocí výkonných laserů.

Dotyčná anténa pochopitelně představuje pouze pomyslnou první vlaštovku. Půjde-li vše dobře, v dohledné době se dočká řady dalších „sourozenců“.

Rádio je příliš pomalé

NASA již několik desetiletí spoléhá na staromódní rádiové vlny. Expedice na rudou planetu však bude vyžadovat pokročilejší technologii – a nejlepším řešením jsou prý právě lasery.

„V porovnání s rádiem mohou zvýšit rychlost přenosu dat z Marsu zhruba desetkrát,“ uvedla ředitelka programu Suzanne Dodd.

Tento ambiciózní komunikační systém bude otestován během čtrnácté mise programu Discovery. Ta je předběžně naplánována na rok 2022, přičemž jejím cílem je prozkoumat kovovou planetku (16) Psyche – potenciální zdroj surovin obrovské hodnoty.

Diskuze (19) Další článek: Evropský lovec exoplanet CHEOPS poslal první snímek. Je lepší, než se čekalo

Témata článku: Technologie, Vesmír, Země, Mars, Laser, NASA, Komunikace, Artemis, Rádio, Anténa, Goldstone, Mise, Astronaut


Určitě si přečtěte

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47