Astronauti se vrátili z ISS na Zemi. Kvůli pandemii COVID-19 je čeká karanténa

Na Zemi se dnes vrátili astronauti Oleg Skripočka, Andrew Morgan a Jessica Meir, kteří od loňského září pobývali na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Místo shledání s jejich blízkými je ale čeká karanténa.

„Je docela neskutečné sledovat, co se dole na Zemi odehrává,“ konstatovala Meir v souvislosti s pandemií COVID-19 během tiskové konference.

Kosmické agentury se všemožně snaží zabránit tomu, aby se astronauti koronavirem SARS-CoV-2 nakazili. Například jedinci, kteří mají výše jmenované trio na ISS nahradit, byli z preventivních důvodů nějakou dobu před startem umístění do rozšířené karantény.

Členové týmu, který Skripočku, Morgan a Meir po jejich přistání v Kazachstánu vyzvedával, podle BBC rovněž pobývali v karanténě a kromě toho byli testováni na COVID-19.

Návrat byl jinak standardní. Posádka se vracela v kabině kosmické lodi Sojuz MS-15 a bez komplikací se na padácích snesla do kazašské stepi. Největší zajímavostí přistání tak mohl být fakt, že se uskutečnilo na 50. výročí přistání posádky Apolla 13.

„To, že po sedmi měsících strávených tady nebudeme moct obejmout rodinu a přátele, bude těžké,“ připustila Meir. „Myslím, že na Zemi se budu cítit izolovanější než zde. Jsme zaneprázdněni úžasnými pracovními úkoly a necítíme izolaci.“

Diskuze (4) Další článek: MacBookům se může zkrátit výdrž, ale prodlouží se životnost. Apple představil nový battery management

Témata článku: Vesmír, Kosmonautika, Země, COVID-19, Mezinárodní vesmírná stanice, Apollo, Karanténa, Kazachstán, Astronaut, ISS, BBC, Pandemie, Přistání, Jessica MeirJaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Letošní sezóna se pomalu blíží ke konci. Pár velkých titulů nás ještě čeká začátkem měsíce, ale v období Vánoc nás čeká chvíle klidu.

Martin Nahodil
Agenda
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify