Astronauti se vrátili z ISS na Zemi. Kvůli pandemii COVID-19 je čeká karanténa

Na Zemi se dnes vrátili astronauti Oleg Skripočka, Andrew Morgan a Jessica Meir, kteří od loňského září pobývali na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Místo shledání s jejich blízkými je ale čeká karanténa.

„Je docela neskutečné sledovat, co se dole na Zemi odehrává,“ konstatovala Meir v souvislosti s pandemií COVID-19 během tiskové konference.

Kosmické agentury se všemožně snaží zabránit tomu, aby se astronauti koronavirem SARS-CoV-2 nakazili. Například jedinci, kteří mají výše jmenované trio na ISS nahradit, byli z preventivních důvodů nějakou dobu před startem umístění do rozšířené karantény.

Členové týmu, který Skripočku, Morgan a Meir po jejich přistání v Kazachstánu vyzvedával, podle BBC rovněž pobývali v karanténě a kromě toho byli testováni na COVID-19.

Návrat byl jinak standardní. Posádka se vracela v kabině kosmické lodi Sojuz MS-15 a bez komplikací se na padácích snesla do kazašské stepi. Největší zajímavostí přistání tak mohl být fakt, že se uskutečnilo na 50. výročí přistání posádky Apolla 13.

„To, že po sedmi měsících strávených tady nebudeme moct obejmout rodinu a přátele, bude těžké,“ připustila Meir. „Myslím, že na Zemi se budu cítit izolovanější než zde. Jsme zaneprázdněni úžasnými pracovními úkoly a necítíme izolaci.“

Diskuze (4) Další článek: MacBookům se může zkrátit výdrž, ale prodlouží se životnost. Apple představil nový battery management

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,