Astronomická družice TESS našla unikátní šestihvězdu. Na objevu se podílel i český dalekohled v Argentině

  • Astronomická družice TESS objevila unikátní šestihvězdu
  • Skládá se ze tří párů zákrytových dvojhvězd
  • Všechny tři páry jsou si velmi podobné

Vícenásobné hvězdné systémy jsou ve vesmíru běžné. Konec konců náš nejbližší hvězdný soused je trojhvězda Alfa Centauri. Astronomická družice TESS ale objevila skutečný unikát – šestihvězdu. A ne jen tak ledajakou. 

TESS se vydala do vesmíru v roce 2018. Jejím hlavním úkolem je hledání exoplanet u blízkých hvězd tranzitní metodou. Družice žádnou z planet nevidí, pozoruje jen poklesy jasnosti v době, kdy planeta přechází před hvězdou. Vedlejším produktem lovu exoplanet jsou zákrytové dvojhvězdy, u kterých je princip stejný – jen okolo sebe obíhají dvě hvězdy místo hvězdy a planety.

Zákrytová dvojhvězda

Dvě hvězdy obíhají okolo sebe a z našeho pohledu se vzájemně zakrývají. Pokud jsou hvězdy „vedle sebe“, přichází k nám nejvíce záření. V době, kdy menší a obvykle chladnější hvězda přechází před větší, dojde k poklesu jasnosti. Menší pokles (sekundární minimum) pak nastane v okamžiku, kdy se menší hvězda schová za větší, takže k nám nepřichází její záření vůbec. 

V případě TIC 168789840 (nebo také TYC 7037-89-1) zde máme tři zákrytové dvojhvězdy. Ve třech případech tedy obíhají dvě hvězdy poměrně blízko od sebe s periodami 1,6, 1,3 a 8,2 dní. 

První dva páry, astronomové je označují písmeny A a C, obíhají okolo sebe s periodou 3,7 let. Třetí dvojhvězda (B) pak obíhá okolo nich s periodou asi 2000 let.

Unikátní systém

TIC 168789840 není první známou šestihvězdou, ale je unikátní ve dvou ohledech. Je to první šestihvězda, kterou tvoří tři páry zákrytových dvojhvězd. Všechny tři páry jsou si navíc velmi podobné. Tvoří je hvězda asi o třetinu větší než Slunce a malý červený trpaslík o velikosti poloviny Slunce.

Parametry všech hvězd

Hvězda Hmotnost (Ms) Poloměr (Rs) Teplota (K)
A1 1,25 1,49 6400
A2 0,56 0,52 3900
B1 1,30 1,69 6400
B2 0,66 0,62 4300
C1 1,23 1,45 6350
C2 0,59 0,56 4000

Ms: hmotnost Slunce, Rs: poloměr Slunce

Pomohl český dalekohled

Po objevu družicí TESS se na systémem podívaly i přístroje na Zemi. Mezi ně patřil 30 cm velký dalekohled FRAM v Argentině provozovaný Fyzikálním ústavem AV. Dalekohled FRAM je součástí Observatoře Pierra Augera, která se věnuje výzkumu kosmického záření. FRAM pomáhá zjišťovat stav atmosféry pro kalibraci pozorování fluorescenčními dalekohledy. Občas je ale využit i pro klasická astronomická pozorování.

Pokud byste se na šestihvězdu TIC 168789840 chtěli podívat, budete potřebovat nejen menší dalekohled ale také letenku. Nachází se totiž ve vzdálenosti 1900 světelných let na jižní obloze v souhvězdí Eridanus.

Na severní obloze ale máme slavnou šestihvězdu v souhvězdí Blíženců. Hvězdný systém Castor má stejnou strukturu jako TIC 168789840, i když se nejedná o zákrytové dvojhvězdy. Castor se nachází jen 50 světelných let od nás a je vidět pouhým okem. K jeho nalezení na obloze vám pomůže mapka v galerii. 

Diskuze (1) Další článek: WhatsApp bude na počítačích vyžadovat ověření otiskem prstu nebo skenem obličeje

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Astronomie, Dalekohledy, Slunce, Družice, TESS, Alfa Centauri, Dalekohled, TES, Argentina, Hvězda, ARG, TIC, FRAM, Castor, Objev, OBJ, Dvojhvězda, Pára, DAL, Dalekohledy na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Google ukázal netradiční brýle pro rozšířenou realitu. Jejich hlavní náplní práce budou překlady cizí řeči

Google ukázal netradiční brýle pro rozšířenou realitu. Jejich hlavní náplní práce budou překlady cizí řeči

** Google to po letech opět zkusí s chytrými brýlemi ** Tentokrát na to jde ale jinak ** Budou mít totiž jedinou funkci - překlad cizí řeči

Martin Miksa
Chytré brýleBrýle
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek