Astronomové detekovali radiové signály pocházející z extrémně vzdálené galaxie | Foto: National Centre for Radio Astrophysics

Foto: National Centre for Radio Astrophysics

Astronomové detekovali radiové signály pocházející z extrémně vzdálené galaxie

Mezinárodní tým badatelů detekoval rádiové signály pocházející z extrémně vzdálené galaxie. Použil k tomu Giant Metrewave Radio Telescope umístěný v Indii.

O dotyčných signálech se předpokládá, že byly vyprodukovány atomárním vodíkem v galaxii tvořící hvězdy. K naší planetě podle dostupných informací cestovaly ohromujících 8,8 miliard let.

Astronomům pomohla tzv. gravitační čočka – jev, při němž masivní těleso vyskytující se mezi zdrojem a pozorovatelem ohýbá světlo, jenž daný zdroj vyzařuje.

Gravitační čočka 1.jpg

„Galaxie vysílají  různé druhy rádiových signálů.  Tento konkrétní signál bylo až dosud možné zachytit pouze z blízké galaxie,“ uvedl mj. hlavní autor nové studie Arnab Chakraborty z McGill University.

„Ale díky pomoci přirozeně se vyskytujícího fenoménu zvaného gravitační čočka můžeme zachytit slabý signál z rekordní vzdálenosti. To nám pomůže pochopit složení galaxií nacházejících se mnohem dál od Země,“ dodal.

Vědci doufají, že jejich výsledky by mohly rovněž vést k novým způsobům výzkumu takových galaxií se současnými nízkofrekvenčními radioteleskopy – a tím i k odhalení dalších tajemství vývoje vesmíru.

Určitě si přečtěte

Články odjinud