Astronomové nejspíš vystopovali neutronovou hvězdu supernovy SN 1987A

  • Astronomové shromáždily důkazy pro přítomnost neutronové hvězdy v pozůstatku supernovy SN 1987A
  • Rovněž zjistili, že je to pravděpodobně pulzar
  • Pokud mají pravdu, jde o nejmladší známý pulsar vůbec

V noci 24. února 1987 astronomové objevili supernovu, která explodovala ve Velkém Magellanově oblaku, ve vzdálenosti asi 170 tisíc světelných let. Byla to velká sláva. První supernova po 400 letech, která byla viditelná pouhým okem, přestože se neodpálila v Mléčné dráze.

Od té doby se vědci pokoušejí v pozůstatku supernovy, která dostala označení SN 1987A, objevit oharek původní hvězdy, tedy neutronovou hvězdu. Měla by tam být. Nicméně, veškeré snahy v tomto směru byly ale neúspěšné. Až doteď.

Astronomové si nejsou jistí, v čem je vlastně problém. Centrum pozůstatku supernovy SN 1987A je plné plynu a prachu, takže je obtížné tam cokoliv najít. Zároveň stále neznáme detaily procesu vzniku neutronové hvězdy po výbuchu supernovy.

Pokud vznikne neutronová hvězda v podobě pulzaru, tak je možné, že pulzar potřebuje nějaký čas, aby se „nastartoval“. Další možností je, že po supernově vznikla černá díra, která se zatím nijak neprojevila.

Pomohly pokročilé simulace

Emanuele Greco z italské University of Palermo a jeho tým dali dohromady starší data americké vesmírné rentgenové observatoře Chandra, doposud nepublikovaná data novější americké vesmírné rentgenové observatoře NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array), a data pozemní soustavy radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter Array) v Chile.

Při zpracování těchto dat použili pokročilé simulace, které jim umožnily pochopit, jak materiál v oblasti supernovy SN 1987A absorbuje rentgenové záření o různých energiích. Díky tomu mohli přesněji interpretovat pozorované rentgenové spektrum a odvodit z něj, jak by toto spektrum vypadalo bez vlivu okolního materiálu v pozůstatku supernovy.

Výsledkem jejich výzkumu je soubor důkazů pro přítomnost neutronové hvězdy v pozůstatku supernovy SN 1987A. Rovněž zjistili, že je to pravděpodobně pulzar, i když to není stoprocentní.

Pokud mají pravdu a opravdu jde o mládě pulzaru, tak to znamená, že ve velmi příjemné vzdálenosti máme k pozorování a detailnímu studiu nejmladší známý pulsar vůbec. Pro astronomy je to životní příležitost.

Váš názor Další článek: Elon Musk: „První plovoucí kosmodrom pro kosmické lodě Starship začne fungovat do konce roku.“

Témata článku: Vesmír, Výzkum, NASA, Astronomie, Supernova, Velký Magellanův, Data, Alma, Observatoř, Pozůstatek, SUP, Chile, Astronom, Neutronová hvězda, Mléčná dráha, Hvězda, Pulzar, ChandraSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA