Astronomové opět varují: Satelity Starlink budou viditelné i pouhým okem

Elon Musk opakovaně ujišťuje odbornou i laickou veřejnost o tom, že satelity Starlink nebudou narušovat astronomická pozorování.  Například na nedávné konferenci Satellite 2020 přesvědčeně tvrdil, že v tomto směru očekává „nulový vliv“.

Vědci ovšem jeho optimismus rozhodně nesdílí. Z nové studie zveřejněné na předtiskovém serveru ArXiv plyne, že síť Starlink po svém dokončení doslova zaplaví noční oblohu světly, která budou viditelná i pouhým okem.

Pravdou je, že SpaceX intenzivně pracuje na nalezení řešení. Mj. testuje nový nátěr, který by mohl odrazivost satelitů značně snížit. Podle Popular Science však změna barvy pomůže jen do určité míry.

Amatérským badatelům by to teoreticky mohlo stačit. Profesionálům a agenturám pro výzkum vesmíru ale prý nezbude nic jiného než investovat do pořízení nákladného vybavení, díky němuž budou moct observatoře i nadále plnit svou úlohu.

„Toto je výzva k probuzení… je zapotřebí, aby astronomové začali v obecné rovině přemýšlet o zmírňování,“ komentoval to Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Titulní foto: Steve Jurvetson, CC BY 2.0

Diskuze (29) Další článek: Na planetě Merkur by se teoreticky mohl vyskytovat život

Témata článku: SpaceX, Výzkum, Astronomie, Starlink, Elon Musk, Satelit, McDowel, Steve Jurvetson, Změna barvy, Popular Science, Satellite, Pouhé oko, Jonathan McDowell, VAR, Oko, Satelit Starlink, Astronom, Rozpor, Disrupt, Satelitní komplety na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Studio Frogwares připravuje hororový projekt Palianytsia

Studio Frogwares připravuje hororový projekt Palianytsia

Na akci v otevřeném světě si budeme muset ještě počkat.

Michal Maliarov
FrogwaresHoror
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA