Astronomové poprvé detekovali izotopy v atmosféře exoplanety

  • Mezinárodní tým astronomů nedávno poprvé v historii detekoval izotopy v atmosféře exoplanety
  • Yapeng Zhang a jeho kolegové zkoumali plynného obra TYC 8998-760-1 b
  • Atmosféra této exoplanety je relativně bohatá na uhlík v podobě izotopu uhlík-13

Analýzy izotopů, tedy atomů stejného prvku, které se liší počtem neutronů, nám mohou prozradit spoustu zajímavých informací o prostředí, ať už současném nebo dávném.

Obvykle je ale děláme na Zemi nebo ve Sluneční soustavě. Mezinárodní tým astronomů nedávno zaznamenal významný úspěch, když se jim povedlo poprvé v historii detekovat izotopy v atmosféře exoplanety.

Yapeng Zhang z nizozemské Universiteit Leiden a jeho kolegové zkoumali plynného obra TYC 8998-760-1 b, který se nachází ve vzdálenosti asi 300 světelných let, v souhvězdí Mouchy. Využili k tomu výkonných zařízení soustavy teleskopů Very Large Telescope v Chile.

Z jejich pozorování vyplynulo, že atmosféra této exoplanety je relativně bohatá na uhlík v podobě izotopu uhlík-13. Badatelé spekulují, že by příčinou mohl vznik této planety ve velké vzdálenosti od mateřské hvězdy.

Když vědci pracují se „svou“ planetou

TYC 8998-760-1 je velmi mladá hvězdy velikostí blízká Slunci, která vznikla před pouhými 17 miliony let. Planeta TYC 8998-760-1 b je dost masivní plynný obr o velikosti asi 3 Jupiterů a hmotnosti přibližně 14 Jupiterů.

Obra objevil teprve před 2 lety doktorand Alexander Bohn z Universiteit Leiden, který je jedním z členů Zhangova týmu. Lze říct, že vědci vlastně pracovali se svou planetou, ke které mají osobní vztah.

Uhlík má obvykle 6 protonů se 6 neutrony. V takovém případě jde o uhlík-12. V některých případech může mít 7 neutronů, pak jde o uhlík-13. Známý je i radioaktivní uhlík-14, který obsahuje 8 neutronů.

Zhangův tým byl díky detailním charakteristikám ve spektru záření hvězdy soustavy TYC 8998-760-1, které prochází atmosférou exoplanety, schopný rozlišit uhlík-13 od uhlíku-12. A překvapivě detekovali asi dvojnásobné množství uhlíku-13 než čekali. Podle Zhanga bylo skvělé, že dokázali změřit něco podobného na tak velkou vzdálenost.

Německý astronom Paul Mollière z týmu autorů studie k tomu dodává, že dotyčná exoplaneta TYC 8998-760-1 b je od své hvězdy vzdálená asi 162 AU, tedy 162krát více, než je Země vzdálená od Slunce. Je tedy asi 5krát dál než Neptun od Slunce.

V takové vzdálenosti od hvězdy se podle badatelů mohl na vznikající planetu dostat uhlíkový materiál, který obsahoval více izotopu uhlík-13. A jeho větší poměr by tam v takovém případě mohl přetrvat dodnes.

Titulní foto: Arndt Stelter, CC BY-SA 4.0

Diskuze (1) Další článek: Chytrá domácnost i bez IT vzdělání. Test VDSL modemu a Wi-Fi 6 routeru O2 Smart Box 2

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,