Astronomové pořídili unikátní snímky vznikajících planet

Mezinárodnímu týmu astronomů se podařilo pořídit mimořádně vzácné snímky planet, které vznikají stovky světelných let daleko. Přestože jsme již mohli vidět mnoho obrázků tzv. protoplanetarních disků, takto podrobné detaily se podařilo zachytit poprvé.

„Na dřívějších záběrech jsou oblasti blízko hvězdy, kde se formují skalnaté planety, pokryty pouze několika pixely,“ uvedl hlavní autor Jacques Kluska z Katholieke Universiteit Leuven.

Tentokrát ale badatelé využili relativně novou zobrazovací techniku ​​zvanou infračervená interferometrie. Ta nevytváří obraz přímo – oddělit disky od světla emitovaného hvězdou se badatelům podařilo teprve až pomocí matematických modelů.

Klepněte pro větší obrázek

Na snímcích můžete vidět vnitřní oblasti kolem mladých hvězd, kde se kumuluje hmota z prachu a plynu. Prachová zrna se spojují ve větší útvary, z nichž některé představují zárodky budoucích nových planet.

„Potřebovali jsme tyto detaily vizualizovat, abychom mohli identifikovat vzorce schopné vznikající planetu prozradit, a charakterizovat vlastnosti disků,“ vysvětlil Kluska.

Například jasnější a tmavší světelné skvrny mohou být známkou nestabilit potenciálně vedoucích k vírům, díky nimž se na discích hromadí zrna výše zmíněného kosmického prachu.

Váš názor Další článek: Dočista se zbláznil, nebo mu hackli účet? Elon Musk prodává své nemovitosti kvůli svobodě

Témata článku: Technologie, Vesmír, Výzkum, Astronomie, Planeta, Snímek, Disk, Unikátní snímek, Prach, Badatel, Zrno, AstronomIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Svou cestu si už jinde nevyšlapete. Sony si patentovalo mechaniku z Death Strandingu

Svou cestu si už jinde nevyšlapete. Sony si patentovalo mechaniku z Death Strandingu

Jedná se o pojistku, jak si originální gameplay ponechat.

Radek Wunderlich
Death StrandingByznys
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Utajovaný a nakonec zrušený. Podívejte se na systém Andromeda OS, na němž měl běžet Microsoft Surface Duo

Utajovaný a nakonec zrušený. Podívejte se na systém Andromeda OS, na němž měl běžet Microsoft Surface Duo

** Microsoft chtěl Surface Duo původně vydat s vlastním systémem ** Vypadal jako Windows Phone, přezdívalo se mu Andromeda OS ** A na prototypu můžete vidět, jak systém vypadá v praxi

Martin Chroust
PrototypWindows