Astronomové řeší záhadu „gigantických bledých spirál“

  • Galaxie s nízkou plošnou jasností jsou pro astronomy záhadou
  • Velkou otázkou je především to, jak vznikly
  • Uspokojivou odpověď se však zatím nepodařilo najít

Asi před čtyřiceti lety astronomové díky pokroku zobrazovacích technologií objevili novou kategorii galaxií, které jsou špatně viditelné, protože téměř nezáří.

Tyto takzvané galaxie s nízkou plošnou jasností (low surface brightness galaxies) mohou být různě velké. Řada z nich patří mezi trpasličí galaxie. Jsou mezi nimi ale i gigantické galaxie s nízkou plošnou jasností (gLSBG, giant low surface brightness galaxies) a ty jsou opravdu zvláštní.

Pro astronomy jsou chronickou záhadou. Jsou to spirální galaxie, jejichž hmota se blíží například hmotě Mléčné dráhy. Zároveň jsou ale několikanásobně rozměrnější, takže je v nich hmota rozložena velmi řídce. Jejich gigantické spirální disky nejsou příliš aktivní (v kinematickém smyslu, tedy pokud jde o jejich pohyby), takže tyto galaxie vypadají netečně a mrtvě.

První známou galaxií tohoto typu je Malin 1, objevená v roce 1986. Nachází se v souhvězdí Vlasy Bereniky, ve vzdálenosti asi 1,19 miliardy světelných let a její průměr je asi 650 tisíc světelných let.

Jak tyto galaxie vznikly?

Asi největší záhadou těchto „gigantických bledých spirál“ je jejich vznik. Pokud víme, tak větší galaxie obvykle vznikají galaktickým kanibalismem, tedy pohlcováním menších galaxií.

U galaxií gLSBG to ale zřejmě takhle nefunguje. Velké spirální galaxie, u nichž předpokládáme vznik splýváním menších galaxií, jsou obvykle nápadně kinematicky aktivní.

Vědci také v jejich okolí nenacházejí žádné menší galaxie, takže není moc co pohlcovat. Ještě větší pro problém pro tuto teorii ovšem je, že gigantické bledé spirály sice mají centrální supermasivní černé díry, ale ty jsou překvapivě mnohem méně hmotné, než by odpovídalo průměrné galaxii s podobnou hmotností. Vlastnosti těchto galaxií ukazují, že splývání s jinými galaxiemi zřejmě nemělo rozhodující vliv na jejich vznik.

Kromě splývání galaxií je ještě ve hře postupné narůstání přitahováním další a další hmoty, a pak také představa, podle níž mají na vznik těchto galaxií vliv neobvykle „řídká“ hala temné hmoty, jejichž gravitační vliv by měl být tím pádem omezený.

Igor Chilingarian z amerického centra Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics a jeho kolegové analyzovali vybrané galaxie gLSBG a zjistili, že se na jejich vzniku mohou podílet všechny tři uvedené fenomény. Zároveň ale stále nic není jisté. Záhada gigantických bledých spirál tedy trvá.

Diskuze (3) Další článek: SpaceX hledá medicínského inženýra, který se bude podílet na vývoji kosmické lodi Starship

Témata článku: Technologie, Vesmír, Výzkum, Astronomie, Záhady, Giga +, Malin, Brightness, Záhada, Uspokojivá odpověď, Mléčná dráha, Bright, Galaxie, Spirála, Velká otázka, Jasnost, Vznik, Hmota, CFA, Vlas Bereniky, AstronomSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Windows 8 je nejnenáviděnější systém. Microsoft v něm ale zpackal jen jednu věc (Podcast Živě)
Lukáš VáclavíkPetr Urban
Podcast ŽivěWindows 8Microsoft StoreMicrosoft
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware