Astronomové se hrozí tisíců družic na oběžné dráze, volají po spolupráci a regulacích

Mezinárodní astronomická unie (IAU), sdružující profesionální astronomy a astronomické společnosti z celého světa, vydala tento týden prohlášení, v němž vyjadřuje znepokojení nad počínáním soukromých organizací, které vypouštějí na orbitu velký počet satelitů. První na ráně jsou družice Starlink, kterých má kolem Země obíhat několik tisíc.

Skupiny družic, spolupracující v organizované síti, označuje dokument jako „satelitní souhvězdí“ či „satelitní konstelace“ („satellite constellation“). Přirovnává je k další zemské sféře a o satelitech na nízké oběžné dráze mluví jako o možné příčině budoucího „znečištění oblohy“.

Na orbitu chtějí tisíce satelitů

Podle IAU byl až do letošního roku počet satelitů v organizovaných „družicových souhvězdích“ menší než dvě stovky, ale nyní toto číslo rychle roste. Dle stávajících plánů se má jejich počet zvýšit na několik tisíc – nejvyšší odhady mluví dokonce o desítkách tisíců satelitů.

Astronomická unie poukazuje na vysoký počet převážně soukromých projektů, jejichž cílem je vynést a provozovat na oběžné dráze stovky až tisíce umělých družic. Konkrétně jmenuje:

  • komunikační satelity Iridium
  • Starlink od SpaceX, který má zajišťovat internetové připojení
  • britský OneWeb, jehož cílem je také poskytovat internetové služby
  • americké komunikační satelity Globalstar
  • Project Kuiper od Amazonu
  • Projekt Athena od Facebooku

V současnosti nejviditelnější satelitní konstelací je Starlink, za kterým stojí SpaceX. Nejedná se o první případ, kdy firma musí čelit přezkumu svých internetových satelitů. Elon Musk přitom slíbil, že jeho družice budou mít „0% dopad na pokrok v astronomii“.

Znepokojení astronomové

IAU vyjádřila své znepokojení nad připravovaným vypuštěním velkého množství satelitů během příštích několika let. Zmiňuje například odrazy slunečního světla od povrchu družic, vyráběného často z vysoce reflexního kovu, které mohou být „škodlivé pro schopnosti velkých pozemních astronomických dalekohledů.“

Nejde ale jen o světlo – s velkým množstvím satelitů mohou „agregované rádiové signály vysílané ze satelitních konstelací ohrožovat astronomická pozorování ve spektru rádiových vln.“ IAU připomíná, že nedávné objevy v radioastronomii, jako například vytvoření prvního obrazu černé díry, byly možné pouze díky společnému úsilí o ochranu nebe před rádiovým rušením.

Astronomové na jedné straně uznávají, že zmírnění problémů věnovali provozovatelé „významné úsilí“. Navzdory těmto snahám ale doporučili, „aby všechny zúčastněné strany v této nové a převážně neregulované hranici využití vesmíru spolupracovaly v zájmu vzájemného prospěchu“.

IAU v závěru svého prohlášení doporučuje co nejdříve nastavit „regulační rámec pro zmírnění nebo odstranění škodlivých dopadů satelitních konstelací na vědecké bádání“.

Diskuze (22) Další článek: Týden Živě: Microsoft něco chystá, Apple má nový Mac Pro a Google kolaboval

Témata článku: Facebook, SpaceX, Země, Astronomie, Elon Musk, Starlink, Satelit, Družice, Project Kuiper, Konstelace, Astronomická unie, Astronom, OneWeb, Oběžná dráha, Spol, Dráha, Globalstar, Komunikační satelit, IAU, Satelitní komplety na Heureka.czNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2