Astronomové sledují unikátní dvojici otevřených hvězdokup na konci života

  • Astronomové zjistili, že otevřená hvězdokupa NGC 1605 se skládá ze dvou hvězdokup v těsné blízkosti
  • Ještě zajímavější je, že tyto hvězdokupy jsou nesmírně staré
  • Jejich věk se přitom podstatně liší

Většina hvězd v Mléčné dráze a určitě i v jiných galaxiích pochází z otevřených hvězdokup. Ostatně i naše Slunce se kdysi dávno zrodilo v otevřené hvězdokupě, která už dávno zmizela z historie. Otevřené hvězdokupy totiž bývají dost krátkověké, na poměry mezi vesmírnými objekty, pokud se nenacházejí na okrajích galaxie, kde podle všeho vydrží déle.

Pokud jde o těsné dvojice otevřených hvězdokup, jejich životnost je ještě kratší. Jen 17 procent z nich se dožije více než 25 milionů let, což je z hlediska existence galaxie jen chvilka. Existují ale i výjimky.

Brazilský astronom a specialista na hvězdokupy Denilso Camargo z Colegio Militar de Porto Alegre nedávno zjistil, že poměrně obyčejná otevřená hvězdokupa NGC 1605, kterou známe od roku 1786, se vlastně skládá ze dvou hvězdokup v těsné blízkosti, čili NGC 1605a a NGC 1605b.

Ještě zajímavější je, že podle Camarga jsou tyto hvězdokupy nesmírně staré a jejich věk se přitom podstatně liší. Hvězdokupa NGC 1605a vznikla asi před 2 miliardami let a NGC 1605b je stará asi 600 milionů let. Nic podobného jsme zatím ve vesmíru neobjevili.

Nejde o prosté pohlcování menší hvězdokupy tou druhou

Vzhledem k výrazně odlišnému stáří zmíněných hvězdokup je pravděpodobné, že se tyto hvězdokupy v minulosti setkaly a od té doby se drží v blízkosti gravitační přitažlivostí. V současné době jsou tak blízko u sebe, že se jejich populace hvězd navzájem překrývají.

Camargo je zároveň přesvědčen, že nejde o prosté pohlcování menší hvězdokupy tou druhou. Z jeho analýzy vyplývá, že hvězdokupy kvůli působení rozmanitých gravitačních sil trousí hvězdy do okolního vesmíru procesem „vypařování“.

Působí na ně nejen jejich vlastní gravitace, ale také gravitace galaktického disku a různé slapové síly. V důsledku toho se obě otevřené hvězdokupy v podstatě rozpadají před našima očima.

Jak se zdá, sledujeme závěrečnou epizodu existence obou těchto starobylých otevřených hvězdokup. Nakonec z nich podle Carmarga vznikne směsice hvězd, co se nezávisle pohybují Mléčnou dráhou, a několika menších hvězdokup. Camargo se teď chystá simulovat historii této pozoruhodné dvojice hvězdokup do minulosti, aby zjistil, jako dlouho už tvoří společný pár.

Titulní foto: Donald Pelletier, CC BY-SA 4.0

Váš názor Další článek: Grafické karty budou ještě žravější. Nový napájecí konektor přenese až 600 wattů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,